'Dvadsaťjednotka' dominovala a nakoniec zlomila Cyprus

Slovensko 21 - Cyprus 21
Sprava: Slovák Jaroslav Mihalík a Cyperčan Loizos Kosmas vo futbalovom zápase kvalifikácie ME 2017 hráčov do 21 rokov. Myjava, 8. október 2015. Foto: SITA/Martin Medňanský

MYJAVA 8. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov si pripísali víťazstvo 2:0 nad cyperskými rovesníkmi vo svojom štvrtkovom druhom vystúpení v 8. skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 tejto vekovej kategórie do Poľska.

Zverenci Čecha Pavla Hapala v domácom prostredí štadióna myjavského Spartaka proti ostrovnému outsiderovi dominovali počas celého zápasu, územnú prevahu však na góly pretavili až po viac než hodine hry.

V 63. minúte sa strelecky presadil Žilinčan Jaroslav Mihalík, o osem minút neskôr ho presnou hlavičkou napodobnil kapitán Adam Zreľák z bratislavského Slovana, ktorému center poslal práve Mihalík.

Slovenská „dvadsaťjednotka“ má stretnutie 3. kola tejto eliminácie na programe v nedeľu 11. októbra 2015 od 14.30 h v holandskom Nijmegene.

Konečný výsledok – štvrtok:
Slovensko „21“ – Cyprus „21“ 2:0 (0:0)

Góly: 63. J. Mihalík, 71. Zreľák, ŽK: 78. B. Niňaj – 81. Kosmas, 83. T. Ioannou, 89. A. Kyriakou, 90. Ilia, rozhodovali: Nevalainen – Koskiniemi, Hänninen (všetci Fín.), 2187 divákov

Slovensko: A. Chovan – Valjent, B. Niňaj, Škriniar, Mazáň – Bero (78. Chrien, 88. Káčer), Lobotka, D. Ivan (60. Bénes) – A. Rusnák ml., Zreľák, J. Mihalík

Cyprus: Tziakouris – Kosmas, A. Kyriakou, N. Ioannou, T. Ioannou – Kousoulos (72. Koumis), Aresti – Panayiotou (56. F. Kyriakou), Papafotis, Pechlivanis (76. Antoniou) – Ilia

Slováci hrali od úvodu aktívnejšie

Slováci od úvodného výkopu boli aktívnejší, chceli určovať tempo duelu a darilo sa im držať loptu na svojich kopačkách. Nedokázali sa však presadzovať do bezprostrednej blízkosti bránky hostí.

V 16. minúte domáci kapitán Adam Zreľák priťukol strednému obrancovi Milanovi Škriniarovi, ten z hranice pokutového územia prudko vypálil nad.

O tri minúty neskôr Zreľák nepotrestal zaváhanie cyperského gólmana Dimitriosa Tziakourisa. V 26. minúte Stanislav Lobotka stratil v strede poľa loptu, ale náznak protiútoku ostrovanov zhatila stopérska dvojica Branislav Niňaj – Škriniar.

Obrazom: Mladí Slováci zdolali v kvalifikácii na ME 2017 Cyperčanov

Rozhodcovia neuznali gól

S pribúdajúcim časom zverenci Pavla Hapala čoraz viac postupovali do defenzívy Cypru. Na ľavej strane zakombinovali Jaroslav Mihalík s Matúšom Berom, no strelecký pokus druhého menovaného zblokovala hosťujúca obrana takisto ako zopár ďalších slovenských príležitostí.

V 30. minúte pre faul neuznala fínska rozhodcovská trojica gól, ktorý dosiahol Martin Valjent hlavou. O minútu neskôr po prvý raz zahrozili Cyperčania, prízemný projektil v podaní Ioannisa Kousoulosa išiel tesne vedľa žrde Adriána Chovana.

Odpor sa podarilo zlomiť

Do druhého polčasu vybehli hostia odhodlanejšie než do prvého dejstva. V 54. minúte opäť brankára SR „21” vystrašil Kousoulos. Zakrátko sa na opačnej strane po vysunutí od výborne hrajúceho Dávida Ivana predral do šestnástky Bero, jeho prihrávka však nenašla nikoho.

V 63. minúte slovenská „dvadsaťjednotka“ konečne prelomila odpor protivníka: na strelu Alberta Rusnáka ešte Tziakouris zareagoval, no proti dorážke Mihalíka už nemal nárok.

O chvíľu zafungovala žilinská spolupráca medzi Mihalíkom a striedajúcim Lászlóm Bénesom, ktorý posadil center na hlavu Bera, ale ten nenamieril do priestoru troch žrdí. V 71. min odcentroval pre zmenu Mihalík a Zreľák hlavičkou pridal druhý, upokojujúci zásah favorita – 2:0.

Tabuľka 8. skupiny:

1. Holandsko 2 2 0 0 5:0 6

2. Slovensko 2 1 0 1 2:1 3

3. Bielorusko 1 1 0 0 1:0 3

4. Turecko 1 0 0 1 0:1 0

5. Cyprus 2 0 0 2 0:6 0

Pavel Hapal (tréner SR „21“): „Samozrejme, s bodmi sme spokojní, aj keď hra mohla byť lepšia. Na druhej strane, súboje pre nás nie sú jednoduché, keďže sme prehrali v prvom. Mierne to ovplyvnila aj psychická stránka, ale zostali sme trpezliví a dosiahli sme zaslúžené víťazstvo, pretože počas celých 90 minút sme boli silnejším mužstvom.“

Adam Zreľák (útočník, autor gólu a kapitán SR „21“): „Bolo to najmä o trpezlivosti. V úvodnom dejstve sme mali mnoho gólových šancí. Súpera zachránilo šťastie, ale prelomili sme ich odpor a následne sme pridali aj druhý zásah. Sme radi, že sa šťastie napokon priklonilo na našu stranu.“

Jaroslav Mihalík (krídelník a autor gólu SR „21“): „V prvej štyridsaťpäťminútovke sme sa príliš ponáhľali. Čím skôr sme chceli otvoriť skóre, čo nám nevyšlo. Vedeli sme, že to tam padne. Teší ma gól i asistencia.“

Albert Rusnák ml. (krídelník SR „21“): „Vo štvrtok boli najdôležitejšie tri body. Škoda, že sa nám nepodarilo skórovať už v prvom polčase, mali by sme to jednoduchšie.“

Matúš Bero (stredopoliar SR „21“): „Tento triumf si nesmierne ceníme, lebo je premiérový v aktuálnej kvalifikácii. Protivníka sme vo štvrtok doslova zožrali, gólov mohlo byť omnoho viac. Na efektivitu si však musíme dať pozor, aby sme na ňu v budúcnosti nedoplatili.“

Stanislav Lobotka (stredopoliar SR „21“): „Nebolo to také ľahké, ako by si mohol niekto myslieť, no podstatné je, že sme uspeli. Pred úvodným gólom sme boli trocha nervózni. Nepremenili sme viacero možností, po prekonaní súperovho brankára to z nás opadlo.“

László Bénes (stredopoliar SR „21“): „Celý zápas sme hrali dobre, škoda, že sme sprvoti nevyužili príležitosti na zásah. Napokon sme zvíťazili a to je najdôležitejšie.“