Dvadsiatka Warholových obrazov už nie je vystavená

Andy Warhol
Múzeum moderného umenia Andy Warholu v Medzilaborciach. Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková

PREŠOV 28. februára (WEBNOVINY) – V Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach museli zvesiť a odložiť do depozitu dvadsiatku Warholových obrazov, ktoré patria istému súkromnému zberateľovi.

Takýmto spôsobom zareagoval ich majiteľ, keď prešovskí krajskí poslanci minulý týždeň na zastupiteľstve neschválili kúpu portfólia Desať portrétov Židov 20. storočia za milión eur.

Medzilaborecké múzeum má vo svojom vlastníctve 41 Warholových obrazov a okolo 120 má zapožičaných od iných majiteľov. Ich vystavený počet v Medzilaborciach sa vždy rôzni, lebo prakticky stále sú niektoré Warholové obrazy zapožičané pre iné svetové galérie. Momentálne majú obrazy v Prahe, Košiciach a pripravujú ďalšie pre Hamburg.

Riaditeľka múzea z Medzilaboriec Valika Maďarová bola dnes v Prešove na Úrade Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom múzea. Pre agentúru SITA potvrdila, že župa naďalej rokuje s majiteľom obrazov a nie je vylúčené, že sa návrh na kúpu Warholových diel opäť dostane na rokovanie krajského parlamentu. Či pôjde o rovnakú sumu, alebo inú, nevedela povedať. „Warhol je značka. Obrazy treba kúpiť. Stále sa dá rokovať, kým sú pod našou strechou,“ uviedla riaditeľka.

Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach vlani navštívilo okolo 17-tisíc ľudí. Podľ Maďarovej sú to v drvivej väčšine cudzinci, ktorí do Medzilaboriec prídu len pre to, aby si pozreli Warholove obrazy. Múzeum oslávi v tomto roku 20. výročie. Za toto obdobie mali návštevníkov zo všetkých kontinentov sveta. Najviac ich prichádza z Poľska. Maďarová pripustila, že očakávala väčší záujem zo strany stredných škôl, ktoré patria do zriaďovateľskej pôsobnosti župy. Už v tomto smere oslovila vedúceho odboru školstva a svoju aktivitu chce ešte zintenzívniť. Pre študentov pripravujú tvorivé dielne a v budúcnosti sa chcú ešte viac venovať edukačnej činnosti.

Kráľ pop-artu Andy Warhol sa narodil v USA, ale jeho rodičia pochádzali z Mikovej neďaleko Medzilaboriec. Múzeum s menom Andyho Warholu vzniklo v Medzilaborciach ako prvé na svete. Až o štyri roky neskôr otvorili podobné v Pittsburghu.
Warhol Andy, malý
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Známe portfólio z edície AP 27/30, ktoré je signované a číslované rukou Andyho Warhola, zapožičal múzeu asi pred desiatimi rokmi súkromný majiteľ z Humenného.

Na schválenie kúpy obrazov chýbal v zastupiteľstve jediný hlas, pritom prešovský župan Peter Chudík (Smer-SD) má v parlamente istú väčšinu. Poslanci, ktorí sa pred týždňom hlasovania zdržali alebo hlasovali proti, argumentovali zlým načasovaním transakcie, keď sa kraj zmieta v kríze a má totálne zničené cesty.

V kuloároch sa hovorilo aj o možnosti zlúčiť Warholové múzeum v Medzilaborciach s Rusínskym múzeom v Prešove (zriaďovateľ ministerstvo kultúry) a pokúsiť sa o štátnu dotáciu. Majiteľ obrazov s agentúrou SITA odmietol hovoriť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy WarholPeter Chudík