Dvaja Briti otrávení novičokom zrejme manipulovali s predmetom použitým pri útoku na Skripaľa

Britská polícia
Britská polícia stojí v blízkosti miesta, kde našli bývalého ruského agenta Skripaľa. 7. marec 2018 Foto: SITA/AP

LONDÝN 6. júla (WebNoviny.sk) – Muž a žena, ktorí sa otrávili nervovoparalytickou látkou novičok v anglickom meste Amesbury, manipulovali s kontaminovaným predmetom. Uviedla to vo štvrtok večer britská polícia.

Tieto zistenia posilňujú dohady, že 44-ročná Dawn Sturgessová a 45-ročný Charlie Rowley mohli naraziť na stopy po novičoku, ktorý bol použitý aj v prípade bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije.

Tých otrávili v marci v meste Salisbury, vzdialenom od Amesbury len trinásť kilometrov. Skripaľovci útok nakoniec prežili, dlhé týždne však strávili v kritickom stave v nemocnici.

Sturgessová a Rowley skolabovali v sobotu v Amesbury a momentálne sa nachádzajú v kritickom stave v nemocnici v Salisbury. „Po ďalších testoch vzoriek odobratých pacientom teraz vieme, že boli vystavení nervovoparalytickej látke pri manipulácii s kontaminovaným predmetom,“ uviedla londýnska Metropolitná polícia. Detektívi medzičasom uzavreli viaceré miesta v Amesbury a Salisbury s cieľom nájsť zdroj kontaminácie.

Veľká Británia a väčšina ďalších krajín a nadnárodných organizácií Západu z útoku na Skripaľovcov obvinili Rusko, Moskva to však popiera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom