Dvaja nominanti KDH vrátia zlaté padáky

KDH
Predseda KDH Ján Figeľ počas odhaľovania prvého bilbordu KDH v predvolebnej kampani. Bratislava, 19. január 2012 Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) –

Zlaté padáky dostali aj nestraníci

Vysoké odmeny dostali aj ďalší nominanti KDH, ktorí však neboli členmi strany. Odvolaná šéfka Slovenskej pošty Marcela Hrdá mala dostať odmeny takmer 178-tisíc eur.

Exšéf Carga Pavol Ďuriník má dostať 96-tisíc eur. Podpredseda predstavenstva ZSSK Jaroslav Paulický zinkasoval 135-tisíc eur.

Členovia KDH Pavel Kravec a Pavol Tarcala, ktorí dostali neprimerane vysoké odmeny a odstupné po odchode z manažérskych funkcií štátnych firiem, vrátia tieto sumy v plnom rozsahu.

Bývalý riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Pavel Kravec dostal po odchode z funkcie takmer 170-tisíc eur.

Člen predstavenstva (ZSSK) Pavol Tarcala si po odchode prilepšil o 107-tisíc eur.

Obaja sa vzdali členstva v KDH, aby nepoškodzovali jeho meno. Na tlačovej besede to povedal predseda KDH Ján Figeľ.

K vráteniu peňazí vyzvali nominantov a členov KDH viaceré orgány hnutia. Figeľ dnes opätovne vyzval všetkých nominantov k obdobnému kroku.

Stranícka kasa zostane nedotknutá

KDH neuhradí peniaze štátnym firmám, od ktorých dostali neprimerane vysoké odstupné nominanti hnutia, z vlastných peňazí, pretože mu to nedovoľuje zákon.

„Prekvapil ma návrh renomovaného právnika Radoslava Procházku, ktorý nevie, že strany nemôžu svojvoľne nakladať s peniazmi. Audítor by odoslané peniaze stranou na účet štátneho podniku ako oprávnenú položku neuznal,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA podpredseda KDH Pavol Abrhan.

Podľa neho by realizácia Procházkovho návrhu bola porušením zákona.

Poslanec Procházka s názorom Abrhana nesúhlasí. „Zákon obmedzuje politickú stranu len vo vzťahu k príspevkom zo štátneho rozpočtu, ktoré predstavujú jeden z deviatich druhov možných príjmov politickej strany. Zvyšných osem obmedzeniam nepodlieha. Príspevky za hlasy teda KDH použiť nemôže, ale ak má aj iné príjmy ako zo štátneho rozpočtu, neexistuje zákonná prekážka,“ uviedol pre agentúru SITA Procházka.

Ján Figeľ vraj dôveroval tým, ktorí ho sklamali

Centrála KDH tlieskala
Foto: SITA/Marián Peiger

Predseda KDH Ján Figeľ si uvedomuje svoju zodpovednosť za neprimerané odstupné pre nominantov KDH, ktoré dostali po odchode zo štátnych firiem pôsobiacich v rezorte dopravy.

Ako povedal dnes Figeľ pred príchodom na predsedníctvo strany, ktoré sa zaoberá „zlatými padákmi„, dôveroval osobám, ktoré ho sklamali.

Na otázku, či pred blížiacim sa snemom KDH nezváži svoju kandidatúru na post predsedu strany, povedal: „Každý deň a celý život zvažujem svoje kroky.“ Podľa neho je snem na to, aby mu vyjadril dôveru.

Figeľa mrzí, že jeden problém zatieňuje výsledky, ktoré dosiahol rezort dopravy pod jeho vedením.

Pripomenul napríklad úspory pri výstavbe diaľnic.

Viacerí predstavitelia kresťanských demokratov vyzvali tých, čo dostali neprimerane vysoké odstupné, aby ho štátnym firmám vrátili. Podľa Figeľa existujú isté signály, že aj tak urobia.

KDH požiada premiéra o opatrenia

Centrála KDH tlieskala
Foto: SITA/Marián Peiger

Vo štvrtok sa bude neprimerane vysokým odstupným vyplateným manažérom štátnych firiem, ktorých nominovalo KDH, zaoberať na mimoriadnom rokovaní predsedníctvo hnutia.

Podľa Abrhana je riešením, aby sa na vrátenie odstupného poskladali určitým percentom poslanci KDH v NR SR.

Kresťanskí demokrati chcú tiež požiadať premiéra Roberta Fica, aby nechal urobiť analýzu vyplateného odstupného od roku 2000, po ktorej by sa prijali systémové opatrenia, aby k podobným situáciám už nedochádzalo.

Viacerí nominanti KDH a aj členovia hnutia dostali po odchode z funkcií odstupné niekoľko desiatok tisíc eur.

Zlatý padák však dostal aj manažér Smeru Miroslav Rapšík, ktorý sa vracia späť do predstavenstva prenosovej sústavy. Z funkcie ho odvolal bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľMarcela HrdáPavel KravecPavol Abrhan
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie