Dvanásť pracovníkov detského centra podalo výpoveď, o problémoch vedela aj ministerka Lubyová

Martina Lubyová
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Dvanásť pracovníkov Detského centra Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie dáva k 11. júnu výpoveď.

„Dôvodom je hlboké pobúrenie z mocenských zásahov, ktorými vedenie ústavu likviduje celé oblasti poskytovanej starostlivosti a výrazne okliešťuje jedinečný, multidisciplinárny charakter nášho pracoviska. Za takýchto okolností nie sme schopní garantovať úroveň starostlivosti, ktorú od nás naši klienti právom očakávajú, preto sme sa rozhodli podať výpoveď,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala spoluzakladateľka a vedúca centra Magdaléna Špotáková.

Neočakávané výpovede

Ako dodala, už v priebehu mesiaca dostali neočakávané výpovede viacerí pracovníci. Medzi nimi psychológ, špeciálny pedagóg a sociálna poradkyňa, ktorých odbornosť a osobný vklad sú pre fungovanie takéhoto centra nevyhnutné.

„Ako dôvod výpovedí sú uvedené organizačné zmeny, tie však neboli s nikým z pracovníkov centra prerokované a dodnes nás s nimi nikto neoboznámil,” dodala Špotáková.

Výpoveď podali všetci zamestnanci detského centra v ústave, ktorí priamo pomáhajú nadaným deťom alebo deťom so špeciálnymi potrebami. V pondelok o 16:00 budú pred ústavom na Cyprichovej 42 v Bratislave protestovať zamestnanci a rodičia detí, ktorí pracovali v ústave alebo využívali jeho služby.

Zamestnanci písali aj ministerke

Detské centrum je jedným z mála pracovísk, ktoré poskytuje široké spektrum diagnostických, terapeutických a rehabilitačných služieb pre detských klientov s rôznym typom problémov a postihnutí. Prijíma deti z celého Slovenska už 28 rokov. Jedinečné je zároveň aj tým, že jeho súčasťou je škôlka, v ktorej sú úspešne vzdelávané zdravé deti spoločne s postihnutými.

Podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej nemá rezort školstva možnosť vstúpiť do tohto sporu, pokiaľ ide o pracovno-právny spor. „Zavolám si pána riaditeľa, aby mi vysvetlil, ako bude teraz vyzerať práca s deťmi. Je dôležité, aby sme ich chránili,“ dodala.

Šéfke rezortu školstva poslali zamestnanci list ešte v októbri minulého roka. V ňom sa písalo, že riaditeľ nevykonáva organizačné či výskumné úlohy. Na svoju obhajobu predložil na ministerstvo školstva správu, na základe ktorej zistili, že tieto úlohy nie sú zanedbané. „Potom tá situácia utíchla. Myslela som si, že to medzi sebou vyriešili,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR