Dvanásť prešovských sudcov vyzýva: Preverte nás! Žiadajú rázne riešenie problémov v justícii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd
Polícia v rámci akcie Očistec ešte v novembri 2020 zadržala viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dvanásť sudcov Okresného súdu v Prešove žiada rázne riešenie problémov v slovenskom súdnictve. V súvislosti s aktuálnou situáciou v justícii to konštatovali vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA sprostredkovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Podpísaní sudcovia sú presvedčení, že „rozmer zvrátenej činnosti niektorých predstaviteľov súdnej moci si zasluhuje okrem trestného stíhania aj inú formu pozornosti. Očakávania, že sudcovia, ktorých sa to týka, sami vyvodia morálnu zodpovednosť, sa samé od seba nenaplnia, o čom svedčia aj opakujúce sa vágne vyjadrenia vrcholných predstaviteľov súdnej moci,“ píšu vo vyhlásení.

Podľa sudcov už neobstoja argumenty považujúce takzvané previerky sudcov za nezákonné, protiústavné a právne nekonformné.

Sudcovia vyzývajú: „Preverte nás!“

„Dospeli sme do bodu, keď už len žiadosť od samotných sudcov o ústavné a zákonné preverenie ich integrity, má potenciál zvrátiť totálny prepad dôveryhodnosti justície. Preverte nás!,“ vyzývajú sudcovia.

Pod text vyhlásenia sa podpísali Daniela Baranová, Marek Bujňák, Marek Čech, Michal Drimák, Eva Farkašová, Jozef Jaselský, Jaroslav Kanderka, Marián Mačura, Rastislav Sikorjak, Sylvia Szabadošová, Marián Vorobel a Katarína Vorobelová.

Ako podotkla Petrufová, pokiaľ ide o prípadné stanoviská ďalších sudcov, tieto nie je v období vyhlásenej mimoriadnej situácie možné v krátkej dobe objektívne získať.

„Nie je možné zvolať pléna sudcov jednotlivých súdov a najmä súdy aktuálne primárne riešia prijatie konkrétnych usmernení na zabezpečenie výkonu súdnictva v nevyhnutnom rozsahu a bezpečnostných a hygienických opatrení v súvislosti s akútnym respiračným ochorením Covid-19, spôsobeným koronavírusom, s cieľom chrániť zdravie zamestnancov a eliminovať možné riziká šírenia prípadnej nákazy,“ vysvetlila hovorkyňa.

Súd ponechal troch sudcov na slobode

Špecializovaný trestný súd vzal v sobotu 14. marca do väzby sudcov Moniku J., Denisu C., Eugena P., Richarda M. a advokáta Miroslava M. Všetci budú stíhaní väzobne pre možné ovplyvňovanie svedkov a Miroslav M., Eugen P. a Richard M. aj pre možné pokračovanie v trestnej činnosti.

Sudkyňu Zuzanu M. a ďalších dvoch obvinených – Miriam R. a Ladislava M. súd ponechal na slobode. Prokurátor aj obvinení vzatí do väzby podali proti rozhodnutiu sťažnosti.

Akcia „Búrka“

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v stredu 11. marca na viacerých miestach. Počas akcie s názvom Búrka zadržali vyšetrovatelia viacero osôb. Polícia následne na sociálnej sieti informovala, že medzi zadržanými bolo 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Tí v súčasnosti čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti.

Základom celého prípadu podozrivej skupiny sudcov bola komunikácia Mariana K. cez aplikáciu Threema. Z vyšetrovania úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyplynulo, že obžalovaný kontroverzný podnikateľ komunikoval s viacerými sudcami a snažil sa údajne ovplyvňovať rôzne súdne konania vo svoj prospech. Marian K. je rovnako v prípade obvinený.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa CvikováIvana PetrufováJán KuciakMarián KočnerMartina KušnírováMiriam RepákováMonika JankovskáZuzana Maruniaková
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd SR