Dve tretiny užívateľov internetu boli podvedení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Internet

BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Asi dve tretiny všetkých používateľov internetu sa už stali obeťami kyberzločinu, a len málo z nich je presvedčených o tom, že vinníkov dolapia. Uvedené výsledky vyplynuli z prieskumu spoločnosti Symantec, ktorá sa zaoberá bezpečnostným počítačovým softvérom. Na vrchole rebríčka online obetí sa nachádza Čína, kde sa s počítačovými vírusmi, krádežami identity, online podvodmi s kreditnými kartami či inými trestnými činmi stretlo až 83 percent používateľov internetu. Brazília a India sa umiestnili na druhom mieste so 76 percentami, zatiaľ čo Spojené štáty boli ďalšie na rade so 73 percentami.

Obete útokov priznali svoj hnev a pocit, že boli podvedení. Odmietli však konať, pretože sa domnievali, že by ich snaha bola zbytočná. Rozhodujúce však je, aby títo ľudia kyberzločin nahlásili, pretože niekedy musí polícia pospájať dokopy niekoľko trestných oznámení, ktoré sa jednotlivo zdajú málo dôležité. „Kyberkriminálnici zámerne kradnú v malých množstvách, aby ostali v utajení,“ uviedol Adam Palmer zo spoločnosti Norton. „Ak nenahlásite stratu, môžete v skutočnosti pomáhať zločincom, aby ostali nepovšimnutí,“ dodal.

Tendencia ľudí prijať kyberzločin je z časti spôsobená „naučenou bezmocnosťou“, uviedol Joseph LaBrie z americkej Loyola Marymount University. „Je to ako keď vás podvedú v autoservise – ak sa dostatočne nevyznáte v autách, tak sa s mechanikom nebudete hádať,“ dodal. „Ľudia sa so situáciou jednoducho zmieria,“ uzavrel LaBrie.

Štúdia však odhalila aj iné skutočnosti. Takmer polovica opýtaných zastávala názor, že stiahnuť si jeden digitálny album alebo film bez platenia nie je protiprávne. Približne 24 percent respondentov sa domnievalo, že nie je nič zlé na tom, keď si tajne čítajú e-maily niekoho iného alebo prezerajú históriu webového prehliadača. „Ľudia sa zdráhajú chrániť seba a svoje počítače, pretože sa domnievajú, že je to príliš komplikované,“ uviedla Anne Collier z americkej neziskovej organizácie ConnectSafely.org, ktorá sa tiež podieľala na štúdii. Ako dodala, je potrebné, aby ľudia vlastnili najnovší a komplexný bezpečnostný softvér. „V prípade online zločinu je prevencia najlepším liekom,“ uzavrela.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia