Dvere pre Gruzínsko sú otvorené, potvrdilo NATO navzdory odporu Ruska

NATO
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRUSEL 4. októbra (WebNoviny.sk) – Severoatlantická aliancia (NATO) v stredu potvrdila, že naďalej ráta s možným budúcim členstvom Gruzínska.

Stoltenbergova výzva Moskve

Aliancia v tomto bode nehodlá ustúpiť napriek tomu, že vízia gruzínskeho – a tiež ukrajinského – členstva v NATO vyvoláva veľký hnev v Moskve, ktorá si naďalej robí nároky na geopolitickú blízkosť s bývalými krajinami Sovietskeho zväzu.

„Dvere NATO zostávajú otvorené,“ vyhlásil po rokovaní gruzínskeho ministra obrany Levana Izoriu s jeho rezortnými kolegami z členských krajín NATO v Bruseli generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

Šéf NATO zároveň vyzval Moskvu, aby prestala podporovať osamostatnenie gruzínskych odštiepeneckých regiónov Abcházsko a Severné Osetsko a aby z nich stiahla svojich vojakov.

Medvedov varuje pred konfliktom

Gruzínsko s Ruskom zviedlo v roku 2008 vojnu, ktorá vypukla, keď sa gruzínske sily neúspešne pokúsili znovu získať kontrolu nad Južným Osetskom. Moskva na územie obratom poslala svojich vojakov, ktorí gruzínsku armádu potlačili.

Gruzínsko v konečnom dôsledku úplne stratilo kontrolu nad Južným Osetskom aj Abcházskom. Rusko naopak posilnilo svoju vojenskú prítomnosť na oboch územiach a uznalo ich za nezávislé štáty. Medzinárodné spoločenstvo ich však stále považuje za súčasť Gruzínska.

Napriek tomu, že Gruzínsko je samostatným štátom, Rusko naďalej trvá na tom, že táto krajina nesmie vstúpiť do NATO. Ruský premiér Dmitrij Medvedev naposledy v auguste varoval, že pričlenenie Gruzínska k NATO by „mohlo vyvolať nový strašný konflikt“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij MedvedevJens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy