Dvojaká kvalita v Európskej únii stále existuje, zákon podľa Fica obsahuje množstvo výnimiek

Kura, kurča, potraviny
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Dvojaká kvalita produktov v Európskej únii naďalej existuje, nekalé praktiky pokračujú, čo je pre budúcnosť EÚ mimoriadne nebezpečné.

Neetická vec

Môže za to najmä množstvo legislatívnych výnimiek v schválenej smernici o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu EÚ. Tie umožňujú obchodníkom pokračovať v nekalých praktikách bez väčších ťažkostí, konštatoval v pondelok na brífingu predseda Smeru-SD Robert Fico.

„V EÚ sú témy, kde máme povinnosť byť aktívni, a kde možno chceme aj kritizovať spoločné európske praktiky, ktoré sa objavili v poslednom období. Takouto témou je nepochybne dvojaká kvalita potravín, ktorá je neetickou vecou. Vítame fakt, že existuje nová smernica schválená v apríli, ktorá vo svojej podstate mení existujúce smernice v tejto oblasti, najmä smernicu o nekalých obchodných praktikách. Vítame jej prijatie predovšetkým kvôli jednotnej metodológii porovnávania. Jedna vec je zmena smernice, ale stále tu vidíme nedostatky, ktorým sa budú poslanci za Smer-SD venovať v Európskom parlamente,“ povedal Fico.

Praktiky nechcú odsúdiť

Strane Smer-SD prekáža pri dvojakej kvalite najmä to, že EÚ ako celok nechce odsúdiť tieto praktiky a nechce ich ani priznať. „Rôzne európske fóra ani nevyzývajú firmy, aby túto nekalú prax vylúčili. Budeme musieť na politickej úrovni hlasnejšie kričať, aby sa v únii prestala vyrábať dvojaká kvalita, a tým dvojaká kvalita občanov,“ pokračoval Fico.

Za rušivý element označil predseda Smeru-SD aj to, že schválená smernica obsahuje zoznam legitímnych dôvodov, kedy rovnaké výrobky môžu byť naprieč úniou rozdielne.

„Výnimky zahŕňa napríklad národná legislatíva, dostupnosť surovín, nárok na prístup ku zdravým potravinám alebo nárok na rozdielne množstvo a váhu. Toľko výnimiek umožňuje pokračovať v týchto praktikách bez väčších ťažkostí. My trváme na tom, že dvojaká kvalita existuje, že tieto praktiky pokračujú, čo je pre budúcnosť EÚ mimoriadne nebezpečné,“ dodal Fico.

Nízka kvalita, menší objem a vysoká cena

Smer-SR chce požiadať vládu SR, aby prijala príslušné opatrenia na národnej úrovni, ktoré už dnes smernica o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu EÚ umožňuje.

„Chceme, aby sa tieto prijaté opatrenia týkali najmä ochrany spotrebiteľa, pretože na tú bola zameraná celá táto smernica,“ povedala poslankyňa Európskeho parlamentu za Smer-SD Monika Beňová. Výrobky, ktoré sa nachádzajú na pultoch slovenských obchodov, sú podľa strany Smer kvalitou nižšie, objemom menšie a cenovo vyššie.

„Budeme ďalej kričať, že dvojaká kvalita je vážny problém, vyzývať EÚ, aby odsudzovala tieto praktiky a nasledujúce dva roky budeme sledovať na národnej úrovni, ako sa táto smernica aplikuje a či sa tieto praktiky ďalej praktizujú,“ uzavrel Fico.

Dvojaká kvalita sa v apríli tohto roka stala v celej Európskej únii klamlivou obchodnou praktikou, ktorú možno tvrdo postihovať. Európsky parlament totiž schválil smernicu o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu. Vzťahovať sa pritom bude nielen na potravinárske, ale aj nepotravinárske produkty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika BeňováRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD