Anastasia Kuzminová, Anais Bescondová, Laura Dahlmeierová
Slávnostný ceremoniál odovzdávania cenných kovov pre medailistky zo stíhacích pretekoch žien. (Zľava: bronzová Anais Bescondová, zlatá Laura Dahlmeierová a strieborná Anastasia Kuzminová). Pjongčang, 13. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 13. februára, 16:14

PJONGČANG 13. februára (WebNoviny.sk) – Olympijský utorkový večer, vysvietená Medal Plaza v Pjongčangu, a v jednej z hlavných troch úloh aj slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová.

Tento zaslúžený medailový pocit z pódia pre tri najlepšie zažila už po štvrtý raz. Ako jediná slovenská „zimná“ športovkyňa. Krátko po tom, čo sa veľká strieborná „placka“ za 2. miesto v stíhacích pretekoch ocitla na jej krku, už bola k dispozícii stále prítomným médiám.

Prelink

„Žiarim radosťou, asi je to vidieť. Mám pocit, akoby som nanovo začala písať históriu v mojej kariére. Takpovediac z čistého listu,“ pohrala sa so slovíčkami prešťastná Kuzminová.

Pri otázke o veľkosti medaily a jej dizajne sa ešte viac rozosmiala. „Ešte som nestihla obzrieť si ju, stále sa len dívam do kamier… Ale je zaujímavá a ťažká a sú na nej olympijské kruhy a nápis, o akú disciplínu ide. Všetko je teda tak, ako má byť.“

Prvý ju v cieli vystískal manžel

Rada sa vrátila k tomu, čo predchádzalo šťastným okamihom s medailou na hrudi – jej parádnej pondelkovej stíhačke z 13. miesta až na výsledný strieborný stupienok.

Zdôraznila, že je hrdá na to, že svoju štvrtú olympijskú medailu (druhú striebornú) získala aj pred očami svojich rodičov. „Prvý v cieli ma vystískal manžel Daniel a potom prišli na rad rodičia. V tom objatí boli aj slová radosti a šťastia. Viac nebolo treba, bolo tým povedané všetko,“ súkala zo seba ešte stále emóciami nabitá „strieborná“ Nasťa.

Z Kuzminovej napriek jej veľkým výsledkom žiari ľudskosť a pokora možno viac ako je u vrcholových športovcov bežné.

Dôkazom bola aj odpoveď na otázku, či by radšej nebrala zlato, ktoré zavesili na krk jej nemeckej súperke Laure Dahlmeierovej. „Každý si zaslúži to, čo má. Ja už mám svoje dve zlaté medaily, teraz ju dostala aj Laura. Keď sa dopraje aj ostatným športovcom, som len rada,“ odpovedala Kuzminová.

Medaily odovzdávala Barteková

Cenné kovy totiž odovzdávala Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková, spolu s ňou to bol viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie pre rozvoj Olle Dahlin. Ceremoniál sa uskutočnil o 19.31 h miestneho času (11.31 h SEČ) v Pjongčangu na námestí na to vyhradenom.

Kuzminová pri vyhlásení jej mena vystúpila na stupne víťazov a všetkým prítomným venovala hlboký predklon ako poďakovanie za podporu.

Anastasia Kuzminová skončila v pondelok druhá v stíhacích pretekoch na 10 km za Nemkou Laurou Dahlmeierovou a pred Francúzkou Anais Bescondovou. Biatlonistky už v stredu večer miestneho času (12.05 h SEČ) čakajú vytrvalostné preteky na 15 km.