Dvom slovenským rysom vypusteným v Nemecku sa narodili mladé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rysy

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Dvom rysom z bojnickej zoologickej záhrady, ktoré vypustili do voľnej prírody v nemeckom Falckom lese v rámci projektu LIFE, sa v máji narodili dve mláďatá. Ide o prvé mláďatá rysa narodené v tejto oblasti po vyše 200 rokoch. „Sú to zdravé, v súčasnosti šesťtýždňové samce. Mama je štvorročná samica Kaja, otcom je mladý samec Lucky,“ informovala hovorkyňa Zoo Bojnice Simona Kubičková.

Kubičková uviedla, že obdobie párenia rysov je od februára do marca. Dĺžka gravidity trvá 67 až 74 dní a zvyčajne sa narodia dve mláďatá. Pri narodení vážia 250 až 300 gramov a sú slepé, oči sa im otvárajú približne po dvoch týždňoch. O mladé sa stará výlučne samica a mláďatá s ňou zostávajú asi do veku jedného roku.

Zoo Bojnice sa podľa Kubičkovej dlhodobo venuje ochrane a záchrane rysa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V roku 2015 sa zapojila aj do projektu LIFE – Reštitúcia rysov v Biosférickej rezervácii Falcký les, pretože slovenské rysy vypúšťané v Nemecku v 70-tych rokoch 20. storočia sa síce v Nemecku udomácnili, ale problémom začala byť malá genetická variabilita.

Z rehabiltačného centra Zoologickej záhrady Bojnice na území Falckého lesa vypustili ochranári v poslednom období už štyroch rysov. Projekt na záchranu rysa v Nemecku sa uskutočňuje pod dohľadom odborníkov na záchranu veľkých mačkovitých šeliem z Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov, pričom finančnú podporu získal z európskeho programu LIFE.

Rys ostrovid je najväčšou mačkovitou šelmou Európy. Vyskytuje sa na niektorých izolovaných územiach v strednej a severovýchodnej Európe a v malej časti severnej Ázie. Na niektorých miestach je dnes vzácny a hrozí mu vyhubenie. Podľa oficiálnej správy pre Európsku komisiu žije na Slovensku 300 až 400 jedincov. Patrí tu medzi živočíchy, ktoré sú celoročne chránené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať