Džezáky ponúknu slepého speváka aj hudobníkov z New Orleans

BJD
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Na 37. ročníku festivalu Bratislavské jazzové dni (BJD) sa opäť predstaví pestrá paleta hudobníkov, ktorú organizátor podujatia Pavel Daněk označil ako „každoročne vznikajúcu skladačku“.

Od 21. do 23. októbra sa k slovu dostane slepý spevák a gitarista Raúl Midón z Nového Mexika a tiež ďalší vynikajúci spevák a saxofonista Curtis Stigers.

Kubánsku scénu budú reprezentovať Chucho Valdés & The Afro-Cuban Messengers a Harold López-Nussa Trio a džezovú metropolu New Orleans zase Robert Glasper Experiment a Nicholas Payton Quintet. Na záver podujatia vystúpi formácia Earth, Wind & Fire Experience združená okolo Ala McKaya, ktorá bude podľa organizátora Petra Lipu určená nielen pre fanúšikov džezu.

Azda najznámejší slovenský džezman v rámci programu 37. ročníka festivalu vyzdvihol množstvo ďalších umelcov, napríklad poľskú speváčku Grażynu Auguścik či Američana Randyho Breckera, ktorý svoje sily spojí so slovenským AMC Triom.

Na hlavnom pódiu sa ukáže aj The Illusions Trio (featuring Tatiana Hicová) z Veľkých Kapušian, ktoré vlani triumfovalo v súťaži Mladých talentov Nadácie SPP, ďalej Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band featuring Harry Sokal a Viktor Tóth Ensemble z Maďarska. Na B-stagei sa počas troch dní predstavia začínajúci i skúsení interpreti, konkrétne Comp&Neros, Michal Balla Trio, Andy Belej Quartet, Nu Folder, Fanfán Tulipán, Fabian Supancic Organ Trio, Andrea Bučková a Mária Kmeťková, Paul Zauner Quartet feat. Donald Smith, Jana Bezek Trio, Fat breakfast, Vanda a Jazz Plays Europe Laboratory. Ľudia budú môcť svojim hlasovaním znovu rozhodnúť, kto z Pódia mladých talentov si o rok zahrá na hlavnom pódiu BJD.

Najväčšou zmenou oproti minulým ročníkom je miesto akcie. Z domovského stánku Park kultúry a oddychu (PKO) sa festival sťahuje do Incheby. „Podpísali sme tam zmluvu na štyri roky. Potom sa dúfam presťahujeme do nového PKO. Priestory začneme upravovať už týždeň pred začiatkom akcie. Našim hlavným zámerom je pohodlie návštevníkov a dobrý zvuk,“ uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii za organizátorov Pavel Daněk.

Vstupenky od 25 eur

Peter lipa
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Permanentky na BJD sú v predpredaji za 60 eur, VIP permanentka stojí 180 eur. Jednodňové lístky si záujemcovia a záujemkyne môžu kúpiť za 25 až 35 eur.

V piatok a sobotu program začne o 19:00, v nedeľu o hodinu skôr.

Rovnako ako po minulé roky sa džezáky budú konať aj mimo Bratislavy. Festival sa tento rok uskutoční aj v Košiciach (21. októbra, Infiniti aréna), Komárne (22. októbra, Dom Matice slovenskej) a napokon v Nitre (24. októbra, Synagóga).

Na košickej edícii podujatia vystúpi Earth, Wind & Fire Experience feat. Al McKay a tiež Emil Frátrik, Marián Čekovský, Mário Gapa Garbera alebo Alexander Šani Sási. V Nitre to bude Jana Bezek Trio a Jazz Plays Europe Laboratory.

Program 37. ročníka festivalu Bratislavské jazzové dni (21. – 23. októbra, Incheba, Bratislava):

piatok, 21. októbra

A-stage:

The Illusions Trio feat. Tatiana Hicová (SR)

Grażyna Auguścik & Bester Quartet (PL)

Raúl Midón Trio (USA)

Chucho Valdés & The Afro-Cuban Messengers (Kuba)

B-stage:

Comp&Neros (SR)

Michal Balla Trio (SR)

Andy Belej Quartet (SR)

Nu Folder (SR)

sobota, 22. októbra

A-stage:

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band feat. Harry Sokal (SR/ČR/A)

Harold López-Nussa Trio (FR/Kuba)

Curtis Stigers (USA)

Nicholas Payton Quintet (USA)

B-stage:

Fanfán Tulipán (ČR)

Fabian Supancic Organ Trio (SR/A)

Andrea Bučková & Mária Kmeťková (SR)

Paul Zauner Quartet feat Donald Smith (A/USA)

nedeľa, 23. októbra

A-stage:

Viktor Tóth Ensemble (H)

Randy Brecker (USA) & AMC Trio (SR)

Robert Glasper Experiment (USA)

Earth, Wind & Fire Experience feat. Al McKay (USA)

B-stage:

Jana Bezek Trio (SR/PL)

Fat breakFast (SR)

Vanda (SR)

Jazz Plays Europe Laboratory (SR/PL/D/B/L/NL/F)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Čekovský