Džihádisti obsadili alžírske ropné pole, mstia sa za Mali

Alžírsko
Alžírske ropné pole okupujú džihádisti, zajali rukojemníkov. Foto: SITA/AP

LONDÝN 17. januára (WEBNOVINY) – Ťažko ozbrojení bojovníci napojení na al-Kájdu prepadli v stredu ropné pole na východe Alžírska, kde zajali okolo 20 zahraničných pracovníkov. Pri bojoch zahynul jeden Brit a jeden Alžírčan, ďalšie osoby utrpeli zranenia, medzi rukojemníkmi sú občania Británie, USA, Francúzska, Nórska a Japonska.

Vlády zmienených krajín už túto skutočnosť potvrdili. Ropný komplex v In Amenas medzičasom obkľúčili alžírski vojaci. Alžírsky minister vnútra Daho Kabila uviedol, že militanti chceli z krajiny aj s rukojemníkmi odísť, čo im však neumožnili.

Odmietame vyjednávať so skupinou, ktorá zadržiava asi 20 rukojemníkov rôznych národností,“ povedal novinárom v stredu vo večerných hodinách. Minister tiež dodal, že únoscovia sú Alžírčania a operujú pod vedením Mochtára Belmochtára, ktorý bol až do minulého roka popredným veliteľom Al-Kájdy v islamskom Maghrebe, než si po očividnom rozkole s ostatnými lídrami založil vlastnú ozbrojenú skupinu.

Hovorca teroristov tvrdí, že majú 41 zahraničných rukojemníkov, desiatky alžírskych robotníkov údajne prepustili. Motívy sa však v závislosti od zdroja rôznia.

Palestina _ taliban
Foto: SITA/AP

Agentúra AFP cituje jedného robotníka, podľa ktorého islamisti žiadajú prepustenie 100 svojich zajatcov momentálne zadržiavaných v Alžírsku. Iné správy hovoria, že chcú koniec francúzskych vojenských operácií v Mali.

Militantné skupiny už totiž avizovali pomstu za francúzsku intervenciu v Mali, kde vojaci bojujú s džihádistami napojenými na al-Kájdu. Alžírsko dovolilo Francúzom tiež používať svoj vzdušný priestor. Hovorca islamistov uviedol, že alžírskym úradom zaslali zoznam požiadaviek a pohrozil, že ak sa alžírski vojaci pokúsia rukojemníkov oslobodiť, zabijú ich.

Ropný komplex In Amenas sa nachádza asi 60 kilometrov od líbyjských hraníc a prevádzkuje ho alžírska štátna ropná spoločnosť Sonatrach spolu s britskou BP a nórskou Statoil. Informácie priniesla britská spravodajská stanica BBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom