Džihádisti tvrdia, že ukoristili zbrane amerických vojakov

V Kábule sa odohral samovražedný útok v dopravnej špičke
V nedeľu ráno otriasol centrom afganského hlavného mesta Kábul výbuch. Útok sa odohral na konvoj zahraničných vojakov. Zranenie utrpeli traja civilisti, nezahynul nikto. Foto: SITA/AP

KÁBUL 7. augusta (WebNoviny.sk) – Militanti napojení na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS) tvrdia, že sa im podarilo na východe Afganistanu ukoristiť zbrane a výstroj amerických vojakov. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.

Džihádisti na podporu svojho tvrdenia zverejnili v sobotu sériu fotografií. Vidno na nich prenosný raketomet americkej výroby, granáty, rádioprijímač a ďalšie vybavenie, ktoré nie je bežnou súčasťou výstroje afganských vojakov.

Niekoľko detailných záberov zachytáva aj identifikačný preukaz vojaka americkej armády menom Ryan Larson. Velenie amerických síl v Kábule v tejto súvislosti rozhodne poprelo špekulácie o tom, že by tento vojak, ktorý skutočne slúžil v Afganistane, padol do zajatia. Podľa armády uvedený vojak aktuálne vykonáva služobné úlohy vo svojej jednotke.

Americký vojenský hovorca Ron Flesvig však v nedeľu potvrdil stratu vojakových dokumentov, ktorú označil za „poľutovaniahodnú“. Vojakov preukaz a ďalšie vybavenie boli podľa neho „ponechané“ na bližšie nešpecifikovanom mieste po spoločnej americko-afganskej operácii, na ktorej sa podieľal aj vojak Larson. Presné okolnosti straty sú predmetom vyšetrovania.

Americké špeciálne jednotky v súčasnosti bojujú na východe Afganistanu po boku afganských vládnych síl proti džihádistom, ktorí prisahali vernosť IS. Boje prebiehajú v provincii Nangarhár pri hraniciach s Pakistanom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát