Dzurinda navštívil viaceré projekty v Keni a Južnom Sudáne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikuláš dzurinda
Foto: SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda tento týždeň oficiálne navštívil africkú Keňu a Južný Sudán, nový štát na mape sveta. Vládny špeciál, ktorým minister poletel, bol naložený piatimi tonami humanitárnej pomoci.

V Afrike sa Dzurinda stretol s predstaviteľmi oboch štátov. Minister zahraničných vecí s Južným Sudánom nadviazal diplomatické styky. V Keni Dzurinda podpísal dohodu o rozvojovej spolupráci, ktorú vláda schválila ešte v novembri. Rozvojová pomoc, ktorú Slovensko Keni poskytuje, tak po podpise dohody bude podliehať vopred stanoveným pravidlám a podmienkam. Keňania napríklad budú informovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi o každej mimoriadnej situácii v štáte a v prípade núdzového stavu si Slováci vyhradzujú právo opustiť krajinu.

Spolu s ministrom do Afriky išlo aj päť ton humanitárnej pomoci. „Je to zbierka ministerstva zahraničných vecí, ktorú sme robili my v rámci našich zamestnancov, je to materiál, ktorý poskytla Vysoká škola sv. Alžbety a je to materiál, ktorý poskytla organizácia Magna deti v núdzi,“ uviedla agentúre SITA riaditeľka tlačového odboru rezortu diplomacie Petra Greksová. Pomoc pre najchudobnejší kontinent pozostáva z oblečenia, zdravotníckeho materiálu, liekov, sušených a instantných potravín.

Šéf slovenskej diplomacie navštívil aj viaceré projekty v Nairobi a okolí podporené zo slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci. Pozrel si Kliniku sv. Rafaela a rehabilitačné centrum pre chlapcov sv. Kizita, pod ktorými je podpísaná Vysoká škola sv. Alžbety. Nevynechal ani projekt SAVIO Rehabilitačné centrum Bosco Boys, kde SR finančne podporila viaceré projekty.

Minister Dzurinda si takisto pozrel aj dva projekty, ktoré sú výsledkom spolupráce Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied a Kenského poľnohospodárskeho výskumného inštitútu (KARI). Konkrétne ide o zavedenie terapie sterilnými larvami do klinickej praxe v Keni a vyhubenie smrteľných chorôb, najmä spavej nemoci u ľudí aj zvierat, vďaka sterilizácii afrických múch tse-tse. Dzurinda sa stretol aj so slovenskými krajanmi žijúcimi krátkodobo alebo dlhodobo v Kenskej republike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe DzurindaMikuláš Dzurinda
Firmy a inštitúcie Slovak Aid