DZURINDA: Sme overenou a spoľahlivou stranou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikulas dzurinda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Prečo by sa mali občania zúčastniť na voľbách?

Pretože nie vždy mali ľudia rovné volebné právo. Ale keď už volebné právo máme všetci, tak by sme ho mali alebo vziať, alebo mu porozumieť, aj ako svoju občiansku povinnosť. To ako sa žije na dedine, v meste, v regióne, v širšom spoločenstve, to závisí od každého z nás. Ale samozrejme to závisí aj od reprezentantov, ktorých si zvolíme. Čiže ľudia by mali ísť voliť preto, že je tu morálna povinnosť, ktorá vyplýva z výhod parlamentnej demokracie. Ale mali by ísť voliť aj z rýdzo pragmatických, ba povedal by som aj individuálnych záujmov.

Prečo by mali voliť SDKÚ-DS?

Pretože sme ukázali, že sme schopní dotiahnuť na Slovensko investície a tým pádom dať ľuďom robotu. Najmä v období rokov 2002-2006 pribúdali fabriky ako huby po daždi. Na zarastených lúkach, neobrobených poliach, od Kechneca cez INU v Kysuckom Novom Meste. Cez Kia Hyundai v Tepličke nad Váhom. Cez Peugeot v Trnave, alebo až po Delphi v Senici. Prichádzali na zelené lúky, ale prichádzali aj modernizovať naše fabriky. Napríklad Američania do Košíc do Východoslovenských železiarní. Ukázali sme, že vieme prijímať opatrenia, ktoré ľuďom prinášajú prácu. To je hlavná devíza našej politickej strany. Máme vynikajúcich partnerov, spojencov, priateľov v Európe, ktorí nám dôverujú. Aj vďaka týmto kontaktom dokážeme takéto investície získavať. A už sme to dokázali. My už nemusíme hovoriť, že len chceme, alebo sľúbime. Toto je už náš rukopis. Sme overenou a spoľahlivou politickou stranou.

Čo je najväčšia prednosť Slovenska?

Dynamickí ľudia. Ľudia, ktorí sa chcú učiť. Mládež, ktorá sa chce vzdelávať, vidieť svet, čerpať zo skúseností. V našom národe je veľká tradícia nebáť sa vycestovať za robotou. Keď bolo najťažšie naši starí rodičia, prarodičia, chodili za robotou nie stovky, ale tisíce kilometrov. Odolnosť vydržať, prežiť, postarať sa o budúce pokolenie, je našou obrovskou devízou. Keď si pustíme film uplynulých sto rokov, kde sme boli v čase Aponiho zákonov a kde sme dnes, tak vidíme obrovskú dynamiku Slovákov.

Dzurinda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Čo je najväčší problém Slovenska?

Pracovná perspektíva. Aj tí čo majú dnes robotu vedia, že v okolí je zle, že mnohé krajiny sa chvejú. Preto sa pýtajú či bude práca aj zajtra. Či bude práca aj pre naše deti.

Čo si myslíte, že je najväčší problém súčasného fungovania EÚ?

Najväčším problémom je ilúzia, ktorej bohatá Európa prepadla. Spoliehala sa na to, že budú na nás robiť Turci, gasarbajtri. Stará bohatá Európa prepadla mnohým ilúziám. Napríklad ilúzii, že zmyslom života je predlžovať dobu dovoleniek, zabávať sa a nie tvrdo pracovať. Že zmyslom života je zadlžovať sa a nie šetriť. Že zmyslom života je konzumovať a neinvestovať. Toto je najväčší problém Európy. Dnes žiaľ je na stole účet, je na stole faktúra a tá je veľmi krutá. Mali by sme si naozaj veľmi pokojne povedať, že všetci sa radi zabávame. Všetci sa radi v lete okúpeme, v zime polyžujeme. Ale zmyslom života je vytvárať, pracovať. Rovnako, ak chceme investovať, nemôžeme míňať, ale treba šetriť, aby sme mohli potom kvalitne investovať. Tento čas je hľadaním odpovede na tieto fundamentálne otázky.

Aké sú priority SDKÚ-DS vo vzťahu k Bruselu?

Dôsledne uplatniť prirodzenú deľbu moci. Subsidiaritu. V Európe potrebujeme viac spolupráce, ale potrebujeme aj viac vnútornej súťaživosti, konkurencie. Ak bude reč o tom, či by sme mali mať suverénne zvrchované civilné letectvo, alebo by sme mohli mať európske, som za európske. Som za to, aby sme viac spolupracovali v oblasti zahraničnej politiky. Nemôžme sa v Káhire v jeden deň podkýňať traja ministri zahraničných vecí z EÚ. Nemôžme niektorí hovoriť, že bieloruský režim treba sankcionovať. A druhí hovoria, že treba ho podporiť, aby sa Bielorusko neprimklo k Rusku. Prečo máme mať viacero zahraničných politík? Na strane druhej máme rozdielnu históriu. Máme rozdielne ekonomické základne, životnú úroveň. A preto nástroje, ktoré umožnia niektorým utekať rýchlejšie by mali zostať v kompetencii členských štátov. Mierim na dane, mierim na právo formovať sociálne modely, pracovné právo a pod. Keď sa budeme dôsledne držať subsidiarity, prirodzenej deľby moci, alebo kompetencií, potom bude dobre. Dnes už nikomu nemusíme vysvetľovať v Šaštíne v Strážoch, alebo v Tepličke nad Váhom, že odvoz komunálneho odpadu nemôže robiť ani Žilina ani Bratislava, ale richtár a samotná dedina. Rovnako, ale samozrejme starostovia očakávajú, že cesty bude budovať štát. Keď budeme takto prirodzene premýšľať aj vo vzťahu medzi Európskou komisiou, európskou úrovňou a členskými štátmi, bude dobre.

Podporujete vznik fiškálnej únie v EÚ?

Záleží na obsahu. Čosi pod týmto označením predstavujeme. Ak je to iba dohodnutie spoločných pravidiel a striktné rešpektovanie týchto pravidiel vrátane automatickosti vymožiteľnosti a sankcií, tak hovorím áno. Takúto áno. Ale ak by nás niekto chcel zošnurovať, aby tam bolo príliš veľa byrokracie, aby nám určoval priority nášho štátneho rozpočtu, aby nás tlačil k harmonizácii daní, tak samozrejme, že nie. Ale tak ako sa dnes používa výraz fiškálna únia, tak to je prijateľné, lebo ide len o konzultácie našich rozpočtov. Aj to predovšetkým z pohľadu udržateľnosti našich verejných financií. Nie z pohľadu toho, že nám niekto bude diktovať, že máme dať viac peňazí do zdravotníctva, menej do školstva, menej do pôdohospodárstva. To nie. Dnes je v tomto pojme práve to, po čom sme volali aj my veľmi silno s Ivanom Miklošom. Aby pravidlá boli nielen jasné, ale aby platil rovnaký meter. Aby pravidlá platili nielen pre malých, ale aj pre veľkých. Nielen pre mladých, nových ako je Slovensko, ale aj pre starých zakladajúcich členov únie. Ak to takto bude fungovať takúto fiškálnu úniu prijímame.

Mikuláš Dzurinda
Foto: SITA/AP

Podporujete vznik trvalého eurovalu?

Áno.

Budete po voľbách podporovať zvyšovanie odvodovej a daňovej záťaže? Alebo naopak skôr zníženie daní a odvodov?

Skôr zníženie. Aj keď realizmus poznania ma nabáda, aby som bol opatrný. Presnejšie bude zrejme, že nezvýšime daňovo odvodové zaťaženie. To, čo ale by sme urobiť mali a chceli, je celková reforma odvodov. Ich zjednodušenie, debyrokratizácia, čo v konečnom dôsledku samozrejme sa premietne aj v celkom znížení nákladov na ich obsluhu. Vytvorenie dobrého, atraktívneho podnikateľského prostredia, ktoré sa nám podarilo najmä v rokoch 2002-2006, do čoho patrí aj systém daní a odvodov, ale aj Zákonník práce a niektoré ďalšie, ako napríklad zákony o konkurze a vyrovnaní, sú zdá sa mi našou najväčšou komparatívnou výhodou. Tej sa nielenže nesmieme vzdať, ale mali by sme ju ešte zvýšiť.

Boli by ste za zrušenie minimálnej mzdy?

Nie je potrebná. Ale ak to niekoho vyrušuje, ak by to malo byť možno prekážkou vzniku vládnej koalície, tak by som to dramaticky nevnímal. Ale vnútorne cítim, že to potrebné nie je, že to je skôr klišé a politická propaganda ľavičiarskych strán.

Ste za zmenu financovania cirkví?

Áno. Ale iba po dohode s nimi. V rozumnej perspektíve tak, aby sa cirkvi na túto zmenu mohli pripraviť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš Dzurinda
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana