ECB má údajne tajný týždenný limit na nákup dlhopisov

ECB, euro
Foto: SITA/AP

BERLÍN 18. novembra (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) si stanovila tajný týždenný limit vo výške 20 mld. eur na nákup dlhopisov problémových krajín. V piatok o tom informovali nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung, svoj zdroj však nekonkretizovali.

Limit údajne existuje od začiatku programu výkupu dlhopisov v roku 2010, ECB ho však držala v tajnosti. Rastúci skepticizmus v rámci stratégie vykupovania dlhopisov však banku prinútil k jeho zníženiu na 20 mld. eur, informujú noviny. Aká bola predchádzajúca úroveň tohto limitu nie je jasné. Európska centrálna banka odmietla tieto informácie komentovať.

ECB predtým informovala, že žiadna horná hranica tohto programu neexistuje a že je len dočasný. Údaje ukazujú, že tento limit od obnovenia programu vykupovania dlhopisov banka prekročila len začiatkom augusta.

Od polovice septembra ECB nenakúpila za jeden týždeň dlhopisy vo väčšej hodnote ako 10 mld. eur

ECB opäť nakupovala talianske dlhopisy

Burza, dlhopisy
Foto: SITA/AP

Výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov v piatok klesli o 9 bázických bodov na 6,825 %. Rozpätie medzi talianskymi a referenčnými nemeckými dlhopismi sa tak zmenšilo na 492 bázických bodov. Prispela k tomu Európska centrálna banka, ktorá na sekundárnych trhoch opäť skupovala talianske vládne obligácie, informovala agentúra Reuters.

Rozpätie ekvivalentných španielskych dlhopisov voči nemeckým kleslo o 8 bázických bodov na 454 bázických bodov. Prirážka, ktorú žiadajú investori za to, aby vlastnili francúzske desaťročné vládne obligácie namiesto nemeckých, sa zmenšila o 7 bázických bodov na 169 bázických bodov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka