Egypt má byť bezpečnejší, obnovil partnerstvo s USA

Americký minister zahraničných vecí John Kerry rokoval so svojím egyptským rezortným kolegom Sámihom Šukrím. Foto: SITA/AP

KÁHIRA 2. augusta (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničných vecí John Kerry v Káhire rokoval so svojím egyptským rezortným kolegom Sámihom Šukrím o situácii v Egypte i na Blízkom východe. Venovali sa aj problematike Iránu, s ktorým šestica mocností nedávno uzavrela dohodu o jeho kontroverznom jadrovom programe.

V súvislosti s touto dohodou Kerry vyhlásil, že vďaka nej bude Egypt i celá priľahlá oblasť vo väčšom bezpečí. „Niet najmenších pochybností, že viedenský plán, ak bude implementovaný, zaručí Egyptu i všetkým krajinám v tejto oblasti väčšiu mieru bezpečia, než by mali za iných okolností,“ upozornil Kerry.

Dodal, že sa s egyptským rezortným kolegom zhodli na dôležitosti nadchádzajúcich parlamentných volieb v Egypte i na tom, že by mali byť „slobodné, spravodlivé a transparentné„.

Podľa Šukrího sa voľby uskutočnia začiatkom jesene. Kerry poznamenal, že najbližšie mesiace, ktoré Egypt delia od volieb ukážu, či Egypt dokáže nájsť rovnováhu medzi bojom s terorizmom a dodržiavaním ľudských práv. Americký minister vyjadril presvedčenie, že voľby budú otvorené pre všetkých aktérov na politickej scéne.

Obnovenie partnerstva napriek kritike

Kerry počas oficiálnej návštevy Egypta oficiálne obnovil strategické bezpečnostné partnerstvo medzi Washingtonom a Káhirou, ktoré bolo prerušené v roku 2009 v dôsledku napätej situácie po vypuknutí série povstaní v rámci tzv. Arabskej jari.

Pozorovatelia podľa agentúry AP upozornili na fakt, že USA sa k obnoveniu partnerstva s Egyptom odhodlali v súvislosti s nárastom islamského extrémizmu na Blízkom východe, a to aj napriek kritike Egypta za súčasný stav dodržiavania ľudských práv v krajine.

Kerry na spoločnej tlačovej konferencii v Káhire uviedol, že obe krajiny sa vrátili k silnej základni, na ktorej spočívajú ich vzájomné vzťahy, a to aj napriek napätiu a obavám ohľadom ľudských práv. Podľa Šukrího Egypt nemá s USA „veľké nezhody“, ale priznal odlišnosť názorov v niektorých oblastiach, čo je však podľa neho prirodzené.

Investície do egyptskej ekonomiky

Na tlačovej konferencii Kerry informoval, že okrem spolupráce v politickej oblasti sú USA a Egypt odhodlané rozvíjať vzájomné vzťahy aj v ekonomickej a vojenskej sfére. Podľa jeho slov sú americké spoločnosti pripravené na nové investície do egyptskej ekonomiky. Washington bude pokračovať aj vo výcviku egyptskej armády a pomôže pri jej vyzbrojovaní najmodernejšou technikou.

Egyptský minister v súvislosti s tým vyjadril želanie, aby sa vojenská spolupráca Egyptu s USA obnovila čo najskôr, najmä s ohľadom na boj s terorizmom, ktorý vedie egyptská armáda. Upozornil, že je to „životne dôležité na podporu mieru a stability na Blízkom východe„. Podľa Šukrího názoru dialóg s Washingtonom pomôže pri hľadaní efektívnych riešení konfliktov v regióne, v prvom rade v Sýrii, Jemene, ako aj palestínsko-izraelskej krízy.

Kerry pricestoval do Egypta, ktorý je prvou zastávkou jeho najnovšej cesty po krajinách Blízkeho východu, len dva dni po tom, ako tam z USA dopravili zásielku ôsmich bojových lietadiel F-16, ktorá je súčasťou obnovenej vojenskej podpory.

Z Egypta, kde sa ešte uskutoční schôdzka s prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, Kerry odcestuje do Kataru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe John Kerry