Egypťania hlasujú o zmenách v ústave

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Egypt
Foto: SITA/AP

KÁHIRA 19. marca (WEBNOVINY) – Obyvatelia Egypta rozhodnú v sobotu v referende o zmene ústavy. Štyri milióny Egypťanov sa tak majú možnosť zúčastniť na prvom demokratickom hlasovaní za niekoľko desaťročí.

Referendum obsahuje otázky týkajúce sa zmien siedmich bodov ústavy, ktoré majú umožniť konanie slobodných parlamentných a prezidentských volieb. Tie by sa mali konať do konca tohto roka.

Zmeny umožnia opozičným kandidátom účasť vo voľbách a obsahujú opatrenia na zabránenie falšovania výsledkov. Obmedzujú tiež funkčné obdobie prezidenta na najviac dvakrát štyri roky a okliešťujú právomoci polície, ktorá mala za prezident Husního Mubaraka takmer neobmedzenú moc. Líder egyptskej opozície a prezidentský kandidát Muhammad al-Baradií už oznámil, že sa na referende nezúčastní. Referendum zorganizovala egyptská armáda, ktorá sa dostala k moci v krajine po tom, ako 11. februára z čela štátu odstúpil prezident Mubarak. Vláda minulý mesiac pozastavila platnosť ústavy a rozpustila parlament.

Na al-Baradiího hádzali kamene, zabránili mu hlasovať

Stovky egyptských islamistov hádzali po osobnosti miestnej sekulárnej opozície Muhammadovi al-Baradiíovi kamene a zabránili mu hlasovať v sobotňajšom referende o zmene ústavy. Pred hlasovacou miestnosťou v Káhire stáli stovky neprajníkov bývalého šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiou (MAAE), hádzali po ňom kamene a kričali „Nechceme ťa!“. Muhammad al-Baradií musel nakoniec nastúpiť do auta a z miesta incidentu odísť. Podľa svedkov výtržníci rozbili okno na jeho aute, al-Baradiímu sa nič nestalo.

Al-Baradií sa po odchode z funkcie v MAAE, ktorú vo Viedni zastával 12 rokov, vrátil do rodnej africkej krajiny. Odvtedy si získal na svoju stranu množstvo podporovateľov a bojovníkov za demokraciu, má ale aj veľa odporcov. Bývalý šéf MAAE bol jedným z najtvrdších kritikov prezidenta Husního Mubaraka, ktorý odstúpil po masových protestoch 11. februára. Kandidatúra 68-ročného laureáta Nobelovej ceny mieru je podľa súčasnej egyptskej ústavy iba hypotetická. Odporcovia mu vyčítajú, že bol príliš dlho v zahraničí a stratil kontakt s reálnym životom v krajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Muhammad al-Barádií
Firmy a inštitúcie Egyptská vláda