Egypťania schválili predĺženie vlády prezidenta as-Sísího, aktivisti nepovažujú referendum za slobodné

Abd al-Fattáh as-Sísí
Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 24. apríla, 16:24

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Egypťania schválili v referende zmeny v ústave, ktoré umožnia prezidentovi Abd al-Fattáhovi as-Sísímu zostať pri moci až do roku 2030.

Hlasovanie malo vraj nedostatky

Národná volebná komisia oznámila, že 88,8 percenta zúčastnených voličov podporilo navrhované zmeny. Volebná účasť bola 44,3 percenta, píše spravodajský portál BBC.

Schválené úpravy predĺžili as-Sísího mandát zo štyroch rokov na šesť a prezident tiež bude môcť kandidovať ešte na tretie funkčné obdobie. Zmeny mu tiež dávajú väčšiu právomoc nad súdnictvom a posilňujú aj rolu armády v politike.

Egyptské referendum nebolo slobodné ani spravodlivé a nemôže byť považované za legitímne. Uviedla to ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW). Trojdňové ľudové hlasovanie o ústavných zmenách, ktoré sa skončilo v pondelok, vykazovalo podľa HRW „vážne nedostatky“.

Úplatky jedlom aj peniazmi

Tie zahŕňali správy o občanoch, ktorých nútili voliť alebo podplácali jedlom či peniazmi. „Ústavné zmeny sú hanebným pokusom o nastolenie vojenskej vlády namiesto civilnej,“ uviedol v stanovisku námestník riaditeľa HRW pre Blízky východ a severnú Afriku Michael Page.

As-Sísí viedol v roku 2013 vojenský prevrat, ktorým zvrhli prezidenta Muhammada Mursího. Sám sa stal prezidentom v roku 2014 a minulý rok ho opätovne zvolili na štvorročné funkčné obdobie.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abd al-Fattáh as-Sísí