Egyptská armáda by mala odovzdať moc civilistom

Egypt
Foto: SITA/AP

KÁHIRA 27. júna (WEBNOVINY) – Egyptská vojenská vláda chce čo najskôr odovzdať moc do rúk riadne zvolenej reprezentácie.

Vyhlásil to v nedeľu vplyvný americký senátor John McCain po stretnutí s predstaviteľmi Najvyššej rady ozbrojených síl, ktorá prevzala moc po 11. februári, keď po vlne ľudových nepokojov odstúpil dlhoročný vládca krajiny Husní Mubarak.

„Poľný maršal opäť vyjadril absolútne odhodlanie odovzdať moc civilnej vláde v čo najskoršom termíne, po tom, čo sa uskutočnia voľby,“ povedal McCain novinárom po rokovaniach s najvyšším predstaviteľom vojenskej vlády Husajnom Tantávím. Názor, že egyptská armáda sa chce urýchlene vrátiť k svojim bežným povinnostiam a odovzdať moc civilistom, vyjadril v Káhire aj ďalší americký senátor John Kerry.

Vojenská vláda opakovane vyhlasovala, že moc odovzdá po tom, čo sa v krajine podľa plánu uskutočnia v septembri parlamentné a v novembri prezidentské voľby. Úradujúci premiér Ajsám Šaraf však tento mesiac pripustil odklad parlamentných volieb s tým, že ich prípadný neskorší termín by poskytol politickým stranám viac času na prípravu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Husní MubarakJohn KerryJohn McCain
Firmy a inštitúcie egyptská vláda