Egyptská vojenská rada dala vyšetriť násilné nepokoje

Bez názvu
Káhira zažila najhoršiu vlnu násilia od pádu Husního Mubaraka počas demonštrácie koptských kresťanov 9. októbra 2011. Foto: SITA/AP

KÁHIRA 10. októbra (WEBNOVINY) – Egyptská vládna Najvyššia rada ozbrojených síl zvolala v pondelok krízové rokovanie a vládu poverila vytvorením komisie na prešetrenie násilností, ktoré si v nedeľu vyžiadali v Káhire 24 obetí na životoch. Vyšetrovacia komisia má urýchlene zistiť príčiny vedúce k strate na životoch ako aj prijať opatrenia proti tým, ktorí sa na násilnostiach podieľali alebo ich vyvolali.

Vojenská rada, ktorá prevzala moc v krajine po páde režimu Husního Mubaraka, po krízovom zasadaní konštatovala, že „cieľom násilností bolo zničiť piliere štátu a nastoliť chaos“. „Prijmeme všetky opatrenia na obnovu bezpečnosti“, píše sa vo vyhlásení rady.

Egyptské hlavné mesto v nedeľu večer zažilo najhoršiu vlnu násilia od pádu Mubaraka, ktorá vypukla počas protestov miestnych koptských kresťanov. Zrážky medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami v centre Káhiry si vyžiadali najmenej 24 mŕtvych a asi 300 zranených.

Krvavé nepokoje vypukli počas demonštrácie v časti Maspero na nábreží Nílu, kde tisíce rozhnevaných koptov protestovali proti nedávnemu vypáleniu jedného z kostolov v južnej provincii Asuán.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom