Egyptskí novinári odsudzujú návrh protiteroristického zákona

Egypt
Únia egyptských novinárov odsúdila ustanovenia návrhu protiteroristického zákona. Foto: SITA/AP

KÁHIRA 6. júla (WEBNOVINY) – Únia egyptských novinárov odsúdila v pondelok ustanovenia návrhu protiteroristického zákona, ktoré umožňujú udeľovať tresty väzenia za zámerné zverejňovanie nepravdivých správ alebo vyhlásení týkajúcich sa pôsobenia teroristických organizácií, ak odporujú oficiálnemu opisu udalostí. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa únie novinárov je návrh protiteroristického zákona v rozpore s egyptskou ústavou z roku 2014, ktorá zakazuje udeľovať tresty väzenia za väčšinu prečinov v oblasti publikačnej činnosti. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil že zavedie nové, prísne protiteroristické zákony po tom, ako pri bombovom atentáte v Káhire zahynul minulý týždeň generálny prokurátor Hišám Barakát.

Nový návrh protiteroristického zákona prichádza v čase, keď na oficiálnych miestach vládne nespokojnosť s prácou médií po stredajšom útoku extrémistickej organizácie Sinajská provincia na viacero armádnych stanovíšť, pri ktorých podľa oficiálnych zdrojov zahynulo 17 príslušníkov bezpečnostných síl. V mnohých správach sa totiž objavil oveľa vyšší počet obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát