Egyptský prezident prepíše históriu, jeho zástupcom je žena

Muhammad mursí
Novozvolený prezident Egypta Muhammad Mursí. Foto: SITA/AP

KÁHIRA 27. júna (WEBNOVINY) – Prvý demokraticky zvolený prezident Egypta Muhammad Mursí chce písať históriu aj ďalším spôsobom.

Za svojho zástupcu chce vymenovať ženu, pričom ďalším viceprezidentom by sa mal stať predstaviteľ kresťanskej menšiny. Pre spravodajskú stanicu CNN to povedal jeho politický poradca Ahmed Dejf.

Po prvýkrát v egyptskej histórii, nielen modernej, ale celej egyptskej histórii, bude zastávať tento post žena,“ uviedol Dajf. Podľa jeho slov však nepôjde len o viceprezidentov reprezentujúcich určitú agendu alebo náboženstvo, ale o viceprezidentov s mocou a kompetenciami.

Múrsí pred voľbami uviedol, že bude presadzovať práva žien a chrániť práva náboženských menšín. Podľa jeho slov sú „ženy rovnoprávne s mužmi“ a z Egyptu „určite“ nechce spraviť „islamskú republiku„.

Potom, ako v nedeľu zverejnili konečné výsledky volieb, Mursí ubezpečil, že ako prezident bude slúžiť „všetkým Egypťanom„. Obyvateľov krajiny pri tejto príležitosti vyzval na „posilnenie národnej jednoty“ a zdôraznil, že „revolúcia pokračuje“.

Víťazstvo predstaviteľa Moslimského bratstva prijali s nadšením nielen v Egypte, ale aj v iných moslimských krajinách. Najväčšie oslavy sa konali na káhirskom Námestí oslobodenia, ktoré zaplnilo najviac ľudí od minuloročných protestov proti Mubarakovmu režimu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muhammad Mursí
Firmy a inštitúcie egyptská vláda