EK kritizuje Maďarsko za zákon o dôchodkovom veku sudcov

Kladivko
Foto: Ilustračné foto: openwalls.com

BRUSEL 17. apríla (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) v stredu konštatovala, že Maďarsko stále plne nesplnilo jej požiadavku na zmenu zákona o dôchodkovom veku sudcov.

Komisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová síce uznala, že Budapešť zákon modifikovala, no sudcom a prokurátorom, ktorí boli na základe pôvodného zákona nútení odísť, zatiaľ neumožnila vrátiť sa späť do svojich funkcií.

Eurokomisárka pripomenula, že Európsky súdny dvor v novembri minulého roku označil zákon o zmene dôchodkového veku sudcov za diskriminačný a Maďarsko vtedy požiadal o urýchlenú nápravu.

Vláda Viktora Orbána v pôvodnom zákone znížila dôchodkový vek sudcov a prokurátorov zo 70 na 62 rokov a podľa kritikov sa tak chcela zbaviť niektorých nepohodlných osôb.

Podľa nového znenia zákona sa dôchodkový vek sudcov zníži na 65 rokov, no postupne počas 10 rokov. Tí, ktorí už museli odísť do penzie podľa predchádzajúceho zákona, majú nárok na kompenzácie alebo sa môžu vrátiť do práce.

Spomínaný zákon nie je jediný, ktorý vyvolal obavy zo strany Európskej únie. Znepokojenie sa týka najmä dvoch ďalších problematických oblastí, a to právomoci Národného súdneho úradu prideľovať prípady jednotlivým súdom ako aj vysielania politickej reklamy v súkromných médiách, ktorého zákaz vládna väčšina zakotvila v ústave.

Maďarská vláda sľúbila pozmeniť sporné zákony, no nie je pritom jasné, do akej miery rozptýli obavy Bruselu, ktorý Maďarsku opäť hrozí sankciami, keďže má pochybnosti o súlade sporných ustanovení s legislatívou Európskej únie a zásadami právneho štátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viviane Redingová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia