Eko vzor: Poľské mestečko poháňa len obnoviteľná energia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Eko vzor: Poľské mestečko poháňa len obnoviteľná energia
Foto: www.warmia.mazury.pl

Priblížiť sa k takmer stopercentnej energetickej sebestačnosti v krajine, ktorá okolo 90 percent všetkej energie získava z uhlia, je pozoruhodný počin. Poľskému mestečku Kisielice na severe krajiny sa to podarilo. Všimla si to aj Európska komisia, ktorá mestu nedávno odovzdala ManagEnergy Award 2014 v kategórii energetickej samostatnosti a nepriamo mu tak udelila nálepku ekologického vzoru pre celú krajinu.

Mesto veterných fariem

Eko vzor: Poľské mestečko poháňa len obnoviteľná energia
Foto: www.warmia.mazury.pl

Malé mestečko, ktoré obýva okolo 2300 obyvateľov, funguje na sto percent na obnoviteľnú energiu získanú z vetra a biomasy. Kisielice sú obklopené nezastavanou pôdou, ktorá poskytla vhodné miesto na vznik dvoch veterných fariem so 48 turbínami.

Nechýba tu ani centrálna ohrevná sieť so špeciálnym bojlerom, ktorý ako jednu z foriem poľnohospodárskej biomasy využíva slamu a zásobuje teplom až 85 percent budov v meste. V lete dokáže nadbytočné teplo, ktoré vzniká pri spaľovaní, zabezpečiť dodávku teplej vody všetkým odberateľom v meste. Slama pochádza od miestnym farmárov, takže stíha podporiť aj regionálny rozvoj.

Bojler, ktorý mesto postavilo za finančnej pomoci z európskych grantov, má výkon 6 megawattov, veterné farmy zasa 82 megawattov. V decembri minulého roka mesto postavilo aj svoju prvú elektráreň na bioplyn, ktorá vyrába jeden megawatt tepla a rovnaké množstvo elektriny a je poháňaná lokálnou obilnou silážou.

Motivujúce odmeny

Eko vzor: Poľské mestečko poháňa len obnoviteľná energia
Foto: Google

„Máme stratégiu pre našu komunitu, chceme sa stať energeticky nezávislý. Toto ocenenie potvrdzuje, že sme na správnej cene,“ uviedol starosta mesta Tomasz Koprowiak, ktorému sa v spolupráci s obyvateľmi mesta podarilo zredukovať emisie oxidu uhličitého, vzdať sa závislosti od uhlia, zlepšiť čistotu vzduchu a zvýšiť miestnu poľnohospodársku produkciu.

Každý obyvateľ Kisielíc, ktorý dovolí, aby na jeho farme postavili ďalšie veterné turbíny, získa od mesta odmenu 5000 eur ročne za každú turbínu. Slama, ktorá by inak zhnila na poliach, slúži ako palivo pre bojler a znižuje celkové emisie mesta.

Inšpirácia pre Poľsko i svet

Rôznorodosť technológií pri výrobe ekologickej energie v súlade s pravidlami udržateľného rozvoja pochválila aj členka poroty Fiona Harvey. Poľské mestečko sa však nechystá zaspať na vavrínoch.

„V tomto období dokončujeme tretiu veternú farmu s výkonom 24 megawattov, ktorá už čiastočne funguje. Koncom roka mesto vyhlási tender na nákup a inštaláciu prvej solárnej elektrárne v regióne,“ uviedol starosta.

Po jej dokončení bude mať každá budova v meste tri sety fotovoltických článkov a postupne sa zmení aj verejné osvetlenie mesta. Obyvatelia veria, že Kisielice sa čoskoro stanú stopercentne energeticky nezávislým mestom, ktoré poslúži ako inšpirácia pre Poľsko aj celý svet.

www.cleantechnica.com, www.inhabitat.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia