Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kompost
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zariadenie na kompostovanie kuchynského a reštauračného odpadu môže vyzerať aj takto. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
6. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Ekológovia volajú po kompostovaní, Slovensko má čo doháňať

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Nakladanie s odpadom na Slovensku je stále neefektívne a väčšina recyklovateľného odpadu končí na skládkach. Vyhlásil to uplynulý týždeň na tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ občianskeho združenia Priatelia Zeme Branislav Moňok.

Napríklad až 74 percent odpadu vyprodukovaného domácnosťami na Slovensku v roku 2012 podľa neho skončilo na skládke. Európska únia pritom stanovila cieľ, aby do roku 2020 končilo na skládkach len 35 percent biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu vyprodukovaného v členských štátoch.

Kompostovanie by výrazne pomohlo

Podľa Moňka pritom 45 percent odpadu z bytov a 52 percent odpadu, ktorý vyprodukujú rodinné domy, je odpad biologický, teda vhodný na kompostovanie. „Kompostovanie má viacero pozitívnych účinkov na životné prostredie,“ povedal Moňok.

Podľa neho kompostovanie prispeje napríklad k úbytku plynov, ktoré samovoľne vznikajú na skládkach a unikajú do ovzdušia. Tak isto je kompost prospešný ako hnojivo pre pôdu, pretože neobsahuje umelé látky a navyše jej dodáva potrebné živiny. „Výroba kompostu môže tiež prispieť k tvorbe pracovných miest pre dlhodobo nezamestnaných,“ povedal Moňok.

Podľa odhadov Priateľov Zeme by kompostovanie biologického odpadu vyprodukovaného v domácnostiach a zariadeniach, ako sú reštaurácie, školské jedálne či iné podniky produkujúce biologický odpad viedlo k zníženiu nákladov v odpadovom hospodárstve o 30 až 40 percent. Preto vyzval kompetentné orgány, aby podporili na Slovensku rozvoj kompostovania.

Poplatok za skládky sa má zvýšiť

Zámer štátnych orgánov znížiť množstvo tovaru na skládkach v súlade s plánom Európskej únie potvrdil aj zástupca Ministerstva životného prostredia SR Maroš Záhorský.

„Návrh nového zákona o odpadoch mimo iného zvyšuje poplatky za uloženie odpadu na skládkach,“ povedal s tým, že cieľom zákona je motivovať obce, firmy a domácnosti odpad recyklovať alebo spracovávať.

Postupne sa podľa neho znižuje objem odpadu, ktorý je uložený na skládkach, oproti iným členským štátom však máme ešte nedostatky, na odstránení ktorých je potrebné pracovať. Znižovanie množstva odpadu uloženého na skládkach je tiež jednou z priorít operačného programu Kvalita životného prostredia, na základe ktorého bude Slovensko čerpať pomoc z európskych štrukturálnych fondov v rokoch 2014 až 2020.

Odporúčané články

V Šamoríne by mala vyrásť elektráreň na odpad Väčšina občanov Európskej únie chce vytvárať menej odpadu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...