Ekonomika namiesto rastu stagnuje, Rím o pomoc nepožiada

Taliansko
Foto: SITA/AP

RÍM 21. septembra (WEBNOVINY) – Taliansko naďalej neplánuje požiadať EÚ o pomoc pri znižovaní výnosov z talianskych vládnych dlhopisov.

Vo štvrtok to vyhlásil minister hospodárstva Vittorio Grilli po tom, čo krajina zvýšila odhady rozpočtového deficitu pre tento a budúci rok. Podľa nových prognóz bude recesia v krajine omnoho hlbšia, než sa pôvodne predpokladalo.

Najnovšia vládna prognóza ekonomického rastu pre tento rok hovorí, že talianska ekonomika by mala klesnúť o 2,4 %. Aprílový odhad pritom rátal s poklesom o 1,2 %.

Podľa aktuálnej prognózy by mala talianska ekonomika v budúcom roku oslabiť o 0,2 %. Predchádzajúci odhad hovoril o raste 0,5 %. Grilli tento mesiac uviedol, že Taliansku nehrozí, že stratí prístup na trhy vzhľadom na reformné snahy krajiny a nový program skupovania dlhopisov zo strany Európskej centrálnej banky (ECB).

„Všetky snahy krajiny týkajúce sa reforiem a záväzok ECB stabilizovať trhy zabezpečujú, že finančné trhy budú pokojné a krajina sa bude aj naďalej financovať sama, bez pomoci,“ uviedol minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom