EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2019: Zvíťazil aktivizmus a sila jednotlivca

Ekotopfilm
www.ekotopfilm.sk

Bratislava, 31. máj 2019 – Súťažný medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm už pozná svojich víťazov. Na slávnostnom odovzdávaní cien festivalu ich vyhlásila medzinárodná porota, ktorá vyhodnotila 66 súťažných snímok z 30 krajín sveta. Prinášame vám to najlepšie z najlepšieho, zoznam ocenených dokumentárnych filmov, ktoré si nenechajte usjť v repríze posledný deň festivalu v piatok 31. mája 2019 v bratislavskom Pistoriho paláci a Kine Film Europe.

Festival každoročne do Bratislavy a Banskej Bystrice počas piatich dní prináša záplavu inšpirácie, návod na to, ako sa stať zodpovednejším k životnému prostrediu. Okrem filmových premietaní sa návštevníci festivalu mohli zapájať do sprievodných diskusií a prednášok s inšpiratívnymi rečníkmi na témy prírodný turizmus, klimatické zmeny, kvalita ovzdušia, odpadové hospodárstvo, či udržateľná móda.

„Som nesmierne rád, že návštevnosť festivalu každým rokom stúpa. Preto verím, že téma zodpovednosti a udržateľnosti v ľuďoch čoraz viac rezonuje a uvedomujú si svoj dopad – stopu, ktorú každý deň zanechávajú na našej planéte. Porota ocenila festivalové filmy, ktoré ukazujú silu prírody, odhodlanie komunít či jednotlivcov ale aj to negatívne, ľudskú lenivosť a ignoranciu. Dúfam, že tohtoročný program návštevníkov inšpiroval k zmene, ktorá je nevyhnutná pre budúcnosť nášho života na Zemi,‘‘  vyjadril sa po slávnostnom odovzdávaní cien riaditeľ festivalu Peter Lím.

Untitled 133.jpg
www.ekotopfilm.sk

Tradičnú festivalovú poctu Honour of Ekotopfilm za mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja si tento rok odniesla svetová expertka Selina Juul, priekopníčka v boji proti plytvaniu jedlom v Dánsku, ktorá návštevníkom v Bratislave dala návod na to ako predchádzať plytvaniu potravinami. Seline sa podarilo dostať Dánsko na mapu krajín, ktoré oblasti tzv. food waste aktívne prispievajú k zlepšeniu situácie a šírení osvety. Dánska rada pre poľnohospodárstvo a potraviny odhaduje, že medzi rokmi 2006 až 2011/12, znížili Dáni svoj potravinový odpad o 25%. Podľa najnovších údajov Dánskej agentúry ochrany životného prostredia (EPA) znížili Dáni svoj potravinový odpad v období od 2011/2012 do 2017 o 8%.

  1. súťažný ročník festivalu Ekotopfilm – Envirofilm v Bratislave a v Banskej Bystrici piatkom končí, organizátori sa však od septembra 2019 opäť vydávajú na cesty naprieč Slovenskom s výberom najlepších dokumentárnych filmov. Počas celého kalendárneho roka navštevuje festival takmer 50 slovenských miest v rámci projektu Ekotopfilm – Envirofilm TOUR.

Viac informácií nájdete na www.ekotopfilm.sk

Untitled 631.jpg
www.ekotopfilm.sk

Pozrite si zoznam 12 ocenených filmov:

M6NTHS [M6NTHS]

RÉŽIA / DIRECTOR: ELINE HELENA SCHELLEKENS

ROK / YEAR: 2018

ŠTÁT / STATE: SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO / UNITED KINGDOM

MINUTÁŽ / DURATION: 12

M6NTHS je oceňovaný film o zvierati v zajatí, túžiacom po slobode a prirodzenom prostredí. Zviera, ktoré rovnako ako my, má schopnosť snívať, je inteligentné, zvedavé, spoločenské a citlivé, a v ktorom môžeme jasne rozpoznať dušu. Zviera, ktoré môže žiť až desať rokov vo voľnej prírode, ale len šesť mesiacov v našom zajatí. Bez šokových efektov, komentáru či moderátora, tento film navždy zmení váš pohľad na ošípané. Pozrite sa na svet jeho očami a zistíte čo vďaka nám vidia…

AKO HUBY STVORILI SVET [THE KINGDOM – HOW FUNGI MADE OUR WORLD]

RÉŽIA / DIRECTOR: ANNAMÁRIA TÁLAS

ROK / YEAR: 2018

ŠTÁT / STATE: KANADA / CANADA

MINUTÁŽ / DURATION: 52

Nenápadná ríša húb riadi život na Zemi. Je to mimozemský svet s najväčšími a najstaršími organizmami aké tu dnes žijú. Boli to práve huby, ktoré umožnili život na pustej planéte a boli to opäť huby, ktoré priniesli život späť na Zem po poslednej udalosti masového vyhynutia. Z pohľadu evolúcie a prírodných vied prinášajú vedci také objavy z ríše húb, ktoré zmenia náš život. Niektoré huby nás zachránia, iné zas ohrozia, a len teraz začíname chápať ako to celé funguje.

MUŽ STROMOV [THE MAN OF THE TREES]

RÉŽIA / DIRECTOR: ANDREA TRIVERO

ROK / YEAR: 2018

ŠTÁT / STATE: TALIANSKO / ITALY

MINUTÁŽ / DURATION: 19

Daniel Balima (67) je skúsený záhradník z Tenkodogo, malého mesta v subsaharskej Afrike v Burkina Faso, kde žije od narodenia so svojou veľkou rodinou. Ako dieťa ochorel na detskú obrnu a hoci vyrastal bez funkčných nôh, je schopný pokračovať v práci svojho otca v rodinnej škôlke. Namiesto nôh kráča po rukách. Za viac ako päťdesiat rokov svojej činnosti dal život viac ako miliónu stromov a to je to, čo je pre Daniela najdôležitejšie, pretože ako hovorí, jeho krajina potrebuje kvôli suchu veľa stromov a nemieni v tom prestať. Práve naopak, sníva o vysadení ďalšieho milióna.

ŽIVÝ ĽAD [ICE ALIVE]

RÉŽIA / DIRECTOR: EDDIE FROST

ROK / YEAR: 2018

ŠTÁT / STATE: SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO / UNITED KINGDOM

MINUTÁŽ / DURATION: 20

Pre mnohých je Arktída sterilné miesto bez života. Avšak Joseph Cook skúma, ako je možné, že bohatý ekosystém mikrobiálneho života prekvitá práve tu, v jednom z najdrsnejších prostredí Zeme. Okrem iného zistil, že tieto mikróby môžu urýchľovať roztápanie našich vzácnych ľadovcov a ľadových dosiek. Jeho priekopnícka práca s diaľkovým snímaním z dronov (a jednodňových satelitov) by nám mohla pomôcť pochopiť dôsledky zmeny klímy na našich póloch.

ČLOVEK, KTORÝ VYSADIL LES [THE MAN WHO PLANTED A FOREST]

RÉŽIA / DIRECTOR: SAJEED A

ROK / YEAR: 2017

ŠTÁT / STATE: INDIA / INDIA

MINUTÁŽ / DURATION: 6

V roku 1979 uvidel mladík mŕtve zvieratá a hady okolo pustého brehu rieky. Chcel zistiť dôvody týchto úmrtí. Dôvodom bolo odlesňovanie. Aby živočíchom pomohol, začal vysádzať stromčeky uprostred neúrodnej pustiny v Assame. Každý deň zasadil jeden nový stromček. O 40 rokov neskôr… Vybrali sme sa za ním s kamerou, aby sme si pozreli svet, ktorý vytvoril.

BEZ ŽIVOTA [BREATHLESS]

RÉŽIA / DIRECTOR: DANIEL LAMBO

ROK / YEAR: 2018

ŠTÁT / STATE: BELGICKO / BELGIUM

MINUTÁŽ / DURATION: 77

Po smrti svojho otca a mnohých ďalších z jeho dediny, sa režisér Daniel Lambo rozhodne nájsť pravdu o smrtiacom azbestovom priemysle. Jeho hľadanie ho privedie na najväčšiu skládku azbestového odpadu v Indii. Odhalí chladnokrvný priemysel, ktorý stále ohrozuje životy pracovníkov a spotrebiteľov na celom svete. Film ponúka úžasný príbeh boja jednotlivcov proti stále prekvitajúcemu priemyslu výroby azbestu.

POZRI SA [LOOK]

RÉŽIA / DIRECTOR: MEINARDAS VALKEVIČIUS

ROK / YEAR: 2017

ŠTÁT / STATE: LITVA / LITHUANIA

MINUTÁŽ / DURATION: 3

Ľudská činnosť nemá na našu planétu vždy pozitívny vplyv. Krátky animovaný film skúma prirodzené cykly výmeny medzi ľuďmi a živočíchmi. Odvážte sa pozrieť a zmeniť svet.

SÓJALIZMUS [SOYALISM]

RÉŽIA / DIRECTOR: STEFANO LIBERTI, ENRICO PARENTI

ROK / YEAR: 2018

ŠTÁT / STATE: TALIANSKO / ITALY

MINUTÁŽ / DURATION: 65

Výroba potravín je čoraz väčším biznisom pre hŕstku “vyvolených”, veľkých spoločností. Dokument sleduje priemyselnú výrobu bravčového mäsa a s ním súvisiace pestovanie monokultúry sójových bôbov z Číny do Brazílie cez Spojené štáty a Mozambik. Dokument opisuje obrovskú koncentráciu moci v rukách týchto západných a čínskych spoločností. Medzitým stovky tisíc malých výrobcov stratili svoj biznis a krajinný charakter sa neustále mení. Systém bol exportovaný do celého sveta. Od hnojísk (odpadových lagún) v Severnej Karolíne až po sójovú monokultúru v amazonskom dažďovom pralese, film nastoľuje otázku, či tento proces nie je hrozbou pre environmentálnu rovnováhu planéty.

THUNDER: NA STOPE PYTLIAKOM [CHASING THE THUNDER]

RÉŽIA / DIRECTOR: MARK BENJAMIN, MARC LEVIN

ROK / YEAR: 2018

ŠTÁT / STATE: SPOJENÉ ŠTÁTY / USA

MINUTÁŽ / DURATION: 96

Dokumentárny film o 110-dňovom prenasledovaní nelegálneho rybárskeho plavidla Thunder s tzv. Purple Notice varovaním Interpolu na šírom mori. Organizácia aktivistov na ochranu morí Sea Shepherd a jej kapitán Peter a kapitán Sid prenasledujú Thunder 16 000 km cez antarktické ľadovce, počas búrok na Južnom oceáne, zažívajú konfrontáciu a plavbu Indickým oceánom, ako aj vodami východnej Afriky a južného Atlantiku. Rybárska loď na úteku bola považovaná za najznámejšieho pytliaka na svete. Naháňačka má prekvapujúci koniec, dramatické potopenie lode Thunder na morské dno.

DYM A VÝPARY – UTAJENÁ ZMENA KLÍMY [SMOKE AND FUMES – THE CLIMATE CHANGE COVER UP]

RÉŽIA / DIRECTOR: JOHAN VON MIRBACH

ROK / YEAR: 2018

ŠTÁT / STATE: NEMECKO / GERMANY

MINUTÁŽ / DURATION: 52

Príbeh ako zo vzrušujúcej detektívky. Tento investigatívny dokument ukazuje, ako ropný priemysel tajne financoval vedecké štúdie, spúšťal falošné mediálne správy a systematicky klamal verejnosť o dôsledkoch klimatických zmien – už od roku 1946.

AKTIVISTKA [ACTIVIST]

RÉŽIA / DIRECTOR: PETTERI SAARIO

ROK / YEAR: 2017

ŠTÁT / STATE: FÍNSKO / FINLAND

MINUTÁŽ / DURATION: 57

Film je moderný príbeh Johanky z Arku, odhodlanej tínedžerky z fínskeho Laponska, ktorá sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta. Bojuje za budúcnosť svojej dediny a za jedinečnú mokraď chránenú prírodným programom Európskej únie. Riikka Karppinenová mala len 15 rokov, keď tam našiel anglo-americký, medzinárodný banský gigant ložiská niklu a medi, len 120 kilometrov severne od polárneho kruhu. Bol to objav storočia.

SVET PODĽA TERMITOV [THE WORLD ACCORDING TO TERMITES]

RÉŽIA / DIRECTOR: JAN HOŠEK

ROK / YEAR: 2018

ŠTÁT / STATE: ČESKÁ REPUBLIKA / CZECH REPUBLIC

MINUTÁŽ / DURATION: 52

Termity – pre niektorých exotická háveď, pre iných zasa škodcovia, ktorí spôsobujú obrovské ekonomické škody. Film sa ich pokúša ukázať inak: ako silu, významne ovplyvňujúcu ekosystém celej našej planéty a tiež ako objekt intenzívneho vedeckého výskumu, ktorý odhaľuje ich fascinujúci život a mimoriadnu schopnosť prispôsobiť sa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom