Ekotopfilm ukáže, ako je na tom životné prostredie

Film
kamera

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm, ktorého 39. ročník sa bude konať od 15. do 18. októbra, sa pestrým výberom snímok opäť pokúsi ľuďom otvoriť oči pri vnímaní súčasného stavu životného prostredia.

Divákov v hoteli Park Inn Danube Hotel v centre Bratislavy čaká viac ako 60 premiér a vstup na všetky je voľný.

Organizátori návštevníkom Ekotopfilmu sľubujú pravdivú odpoveď na otázku, v akom stave sa momentálne nachádza príroda a aká krásna by mohla byť.

Do programu podľa ich slov zaradili pútavé filmy, ktoré zachytávajú originálne zábery zo sveta vedy, techniky, prírody, Zeme a jej neskrotných živlov.

Dokumentarista Barabáš prispel dvoma novými filmami

Známy dokumentarista Pavol Barabáš tento rok prispel svojimi dvoma najnovšími filmami, a to Príbehy tatranských štítov (2011) a Pygmejovia – Deti džungle (2011), pričom po premietaní sa uskutoční beseda s týmto filmárom. Divákov čaká napríklad i snímka Voices of Transition (Hlasy premeny, 2011).

Film je reakciou na kritickú situáciu v dobe potravinovej neistoty, klimatických zmien a ropného zlomu. Zároveň ponúka pozitívne, konštruktívne, jednoduché a nízkonákladové riešenia založené na aktivitách farmárov a komunít.

Známe tváre zavítajú na festival

Festival o trvalo udržateľnom rozvoji si nenechajú ujsť ani známe tváre – napríklad moderátorka Adela Banášová, ktorá vie, čo by robila, keby mala v rukách post ministerky životného prostredia.

Aukčný večer UNICEF
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Peter Sagan
Foto: SITA/Marián Peiger

„Asi by som zaviedla daň z obalov, ktoré sú ťažko spracovateľné. Výrobcovia by si viac premysleli, do čoho budú baliť svoj tovar. Za skládky či odpadovú neobozretnosť by som dala vyššie pokuty. Snažila by som sa postarať o to, aby mal každý možnosť triediť odpad a aby sa to aj reálne riešilo. Možno by som pomaličky pri výstavbách domov dbala na to, aby boli stavané podľa ekologickejších zásad. No a zaviedla by som tiež nejakú formu ekologickej výchovy na školách,“ vyjadrila sa.

Aj cyklista Peter Sagan, moderátorka Mária Pietrová či herečka Soňa Norisová majú silný vzťah k životnému prostrediu a často sa zamýšľajú nad hrozbami, ktoré na ľudí číhajú.

„Niekedy si prečítam podobné články o znečisťovaní prírody či ovzdušia. V poslednom období ma škrie, že sa situácia zhoršuje, ovzdušie sa ničí, príroda devastuje. To je však parketa pre kompetentných, aby zasiahli v čo najväčšom meradle,“ uviedol Sagan.

Pietrová si zas myslí, že životné prostredie sa z roka na rok zhoršuje a ľudia sa aj napriek tomu ešte stále spoliehajú na to, že reálne dopady postihnú až budúce generácie.

„Nezáujem ľudí o svoje okolie je úplne evidentný aj v tom, že to, čo je v zahraničí bežné, ako separovať v domácnostiach odpad, je u nás ešte stále takmer utópiou. Typ filmov, ktoré ponúka Ekotopfilm, si rada pozriem aj v televízii, takže si ho určite nenechám ujsť ani tento rok,“ povedala.

Filmy budú reprízovať známe dokumentárne stanice

Zaujímavosťou je, že na festivale sa uskutočnia premiéry niektorých dokumentárnych filmov ešte skôr, ako sa dostanú do vysielania známych televíznych staníc ako National Geografic, Discovery či Animal Planet.

Pre návštevníkov Ekotopfilmu je pripravený aj sprievodný program v podobe prezentácií a diskusií so zaujímavými hosťami a tiež súťaže, v rámci ktorých môžu diváci vyhrať atraktívne ceny.

Kreatívni návštevníci sa budú môcť zapojiť do veľkej Ekotop súťaže v rôznych kategóriách, ako foto, video, či hudba k filmu. Víťazi budú ocenení originálnym spôsobom – výherné video sa bude premietať na budúcoročnom jubilejnom 40. ročníku festivalu Ekotopfilm.

Agentúru SITA informovala manažérka vonkajších vzťahov Jana Kadlečíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adela BanášováPavol BarabášPeter Sagan