Elektrická gitara Boba Dylana pôjde do aukcie

Dylan
Americká hudobná legenda Bob Dylan Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Gitara Fender Stratocaster, na ktorej údajne hral legendárny Bob Dylan počas svojho prvého „elektrického vystúpenia“ na Newport Folk Festivale v roku 1965, pôjde do dražby.

Rozhodla sa tak jej súčasná majiteľka Dawn Peterson po tom, ako sa v relácii History Detectives dozvedela, že by nástroj mohla predať za minimálne 500-tisíc dolárov (v prepočte 384 000 eur).

Žena, ktorá nástroj vlastní asi 50 rokov, by vraj gitaru najradšej videla v múzeu, kde by ju mohli obdivovať všetci fanúšikovia.

Po tom, ako sa Dawn Peterson objavila v televíznej relácii, sa však o vlastníctvo nástroja prihlásil sám Dylan. I keď tento spor už dvojica vyriešila, podrobnosti dohody sú dôverné a tak nie je jasné, či umelec dostane podiel z predaja. „Jediné, čo môžem momentálne potvrdiť je fakt, že pán Dylan si po kúpe nástroja nebude nárokovať vlastnícke právo. Osoba, ktorá predmet kúpi, dostane potvrdenie, ktoré podpíše rodina Petersonovcov aj Dylan alebo jeho zástupcovia,“ vyjadril sa v tejto súvislosti právny zástupca rodiny Petersonovcov Christopher DeFalco.

Okrem nástroja by sa mali do dražby dostať aj rukopisy Dylanových textov, ktoré našli ukryté v puzdre na gitaru. Sú vraj medzi nimi úryvky zo skladieb ako napríklad Just Like A Woman, Temporary Like Achilles a Medicine Sunday. Ich cenu odborníci odhadujú na 50-tisíc dolárov (v prepočte 38 400 eur).

Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový eponymný album a dodnes má na konte 35 štúdiových nahrávok. Zatiaľ posledná s názvom Tempest vyšla vlani v septembri.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.nme.com, www.rollingstone.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bob Dylan