Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na električku počas technicko-bezpečnostnej skúšky. Dve električky si dnes odskúšali jazdu po zrekonštruovanom Starom moste. Po viac ako 50-tich rokoch tak električka opäť prešla cez zrekonštruovaný Starý most zo Šafárikovho námestia až do Petržalky. Bratislava, 16. februára 2016. Foto: SITA/DPB
16. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(4)

Električka prišla do Petržalky po vyše 50 rokoch

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) – Po zrekonštruovanom Starom moste v Bratislave dnes dopoludnia prvýkrát prešla električka do Petržalky. Išlo o technicko-bezpečnostnú skúšku, ktorá je súčasťou kolaudačného konania. Hlavné mesto spolu s Dopravným podnikom Bratislava takto vyskúšali, či je trať spôsobilá na prevádzku električiek. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Obrazom: Nový Starý most

Fungovanie električkovej trate zo Šafárikovho námestia cez Starý most do Petržalky dnes otestovali dve električky. Oba brehy Dunaja po vyše 50 rokoch spojila obojsmerná električka Škoda 30T ForCity Plus. Zatiaľ išlo len o skúšku, obyvatelia Bratislavy si ešte na jazdu električkou cez vynovený most budú musieť nejaký čas počkať. Starý most i električkovú trať zo Šafárikovho námestia na Bosákovú ulicu totiž musia najprv skolaudovať.

Kolaudačné konania sa začali koncom januára tohto roka, Starý most i električkovú trať sprejazdnia až po ich ukončení. “Kolaudačné konanie stále pokračuje, je rozdelené na viacero častí tak, aby sme pre peších mohli most otvoriť čo najskôr. Nechcem však sľubovať termíny, nakoľko kolauduje viacero úradov a nie je to v našich rukách,” uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Radnica upozorňuje, že až do ukončenia kolaudácie je Starý most stále stavbou, ľudí tam preto ešte nepustia. Brehy Dunaja by mala v budúcnosti spájať električka č. 1, ktorá bude do Petržalky jazdiť z Hlavnej stanice Bratislava, aj linka č. 3 do Rače.

Rekonštrukcia Starého mosta

Starý most rekonštruovalo Združenie MHD – Starý most, ktoré mesto vybralo vo verejnom obstarávaní. Je zložené z firiem Eurovia SK, Eurovia CS a SMP CZ. Prestavba Starého mosta v Bratislave sa začala 2. decembra 2013, keď začali rozoberať pôvodnú konštrukciu mosta.

V januári 2014 postupne uzavreli Štúrovu ulicu, najprv pre električky a následne aj pre autá a začali demontovať koľajovú trať. Práce v júni 2014 zastavilo hľadanie možnej nevybuchnutej munície v Dunaji, práce opäť obnovili v septembri toho istého roku.

Do konca roka 2014 postupne zbúrali piliere tri a štyri a začali rekonštruovať pilier číslo päť. Vo februári 2015 začali vysúvať oceľovú konštrukciu mosta, ktorá spojila brehy Dunaja 22. októbra 2015. Nová konštrukcia Starého mosta bola kompletne dokončená 1. decembra 2015. Starý most i prvú časť električkovej trate do Petržalky prevzalo hlavné mesto do svojho vlastníctva 16. decembra. Starý most meria 465 metrov a váži približne 10-tisíc ton.

Jeho súčasťou je okrem električkovej trate aj chodník pre peších a cyklistov i štyri vyhliadkové balkóny s lavičkami. Pri výstavbe Starého mosta zbúrali pôvodné piliere číslo tri a štyri, ktoré nahradil jeden pilier s číslom 34. V Dunaji sa tak rozšírila plavebná dráha na 140 metrov, čo umožní popod most preplávať aj lodiam európskych parametrov. Projekt za 58,8 milióna eur bez DPH prepláca z 85 percent Európska únia, 10 percent prispieva štát a päť percent hradí hlavné mesto.

Odporúčané články

Vyberá sa názov pre Starý most, ľudia posielali aj kuriózne Obrazom: Pozrite si nový bratislavský Starý most

Témy

Diskusia

Nepodstatná správa pre celé Slovensko okrem Blavy. Prečo vám to tu svieti už druhý deň ako "Top správa" ? Sa zobuďte ! Človek keď sa chce fakt dozvedieť čo je nové musí ísť na Hlavné správy. Vy tu máte 48 hodinové... SMERACI A ICH praca Finisovali tak o dušu leboxeurofondy. Vtacnik,a spol pri začiatku všetko natahovali. Pol roka aj viac stály práce. Potom už neostalo času lebo by padli eurofondy tak sa to takto na ryclo dokončilo a doteraz tam dorabaju veci. Dúfam že tu... Palino Len dodám, že sú to čuráci. Tiež nechápem prečo aspoň jednu lávku pre peších a cyklistov nesprístupnia už dva mesiace. Ešte raz: Aspoň pre peších a cyklistov! Však áno, tí mestskí kastráti nevisia každé ráno natlačení v preplnenom autobuse zavesení... Ja SVK Takže už aj prázdna električka sa previezla po uzavretom, zrekonštruovanom moste, ktorý "máme k dispozícií" od 1.1.2016. Rekonštrukcia ako hrom. V deň odovzdania sa finišovalo ako o dušu. A výsledok ? Most pre verejnosť stále uzavretý. Ešte nech to rok...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Byvanie je hra

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Podnikam.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...