Elena Ďurišová: „ Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí a ...“

BRATISLAVA 6. septembra (WBN/PR) – Publikácia sa venuje ochoreniam pohybového aparátu (zápalovým, degeneratívnym, metabolickým, mimokĺbovému reumatizmu…). Popisuje možnosti komplexného riešenia bolestí v oblasti chrbtice aj periférnych kĺbov. V úvode rozoberá problematiku reumatoidnej artritídy, artrózy váhonosných aj drobných kĺbov, ochorení šliach, svalov, väzov…(s náväznosťou na problematiku diagnostiky, komplexnej liečby ochorení, fyzioterapie, kúpeľnej liečby, ortopedických pomôcok a reumoortopedických operačných zákrokov).

Popisuje sa, že 80 % všetkých bolestí spôsobuje svalová bolesť. Je známe, že dlho pôsobiace funkčné poruchy v oblasti chrbtice dávajú predpoklad vzájomného reflexného pôsobenia svalov a vnútorných orgánov. Preto správnou pohybovou aktivitou môžeme ovplyvniť i funkciu orgánov pohlavno-močového traktu. Tieto náväznosti sa môžu vyskytnúť napr. pri sterilite- neplodnosti, ktorej príčiny a liečba je popisovaná v druhej časti publikácie. Súčasťou kapitoly je i modifikovaná cvičebná zostava podľa Mojžišovej, ktorou možno upraviť svalovú nerovnováhu v panvovej oblasti, nesprávny sklon panvy, a tým aj polohu vnútorných orgánov, zintenzívniť prekrvenie orgánov malej panvy (vaječníky, maternicu) a zlepšiť ich funkciu.

Štvrtá kapitola sa venuje inkontinencii- nechcenému unikaniu moču, ktorá trápi 30-50 % žien. Uvádza jednotlivé jej typy a komplexné možnosti liečby. Popisuje rôzne lieky a špeciálne cvičenie panvového dna“ Lúčky“ zameraného na zlepšenie stavu zvieračov, sklonu močového mechúra a močovej trubice, aby posilnené svaly boli dostatočnou oporou a najmä pri námahe nedochádzalo k mimovoľnému unikaniu moču.

Piata časť knihy podrobne spracováva problematiku osteoporózy– rednutia kostí, ktoré je závažným civilizačným ochorením spojeným s bolesťami a rizikom zlomeniny i po minimálnom úraze (hlavne v oblasti stavcov chrbtice, krčku stehnovej kosti, zápästí).

Výskyt ochorenia na Slovensku sa odhaduje na 8% obyvateľstva a je predpoklad nárastu počtu pacientov s osteoporózou i počtu zlomenín na podklade rednutia kostí so závažnými zdravotnými, sociálnymi a ekonomickými dopadmi.

Je veľmi dôležité včas diagnostikovať skupinu rizikových osôb a následne komplexne správne liečiť, aby sme komplikáciám- zlomeninám predišli. Súčasťou knihy je i špeciálna zostava cvičení podľa Ďurišovej, ktorá upravením svalovej nerovnováhy znižuje bolesť v oblasti pohybového aparátu a zároveň zlepšuje kostné parametre.

Kapitola ďalej uvádza dýchacie a stabilizačné cvičenia, cvičenia AGR- antigravitačnej relaxiácie podľa Zbojana, informácie o protetických pomôckach i zásady Školy chrbta, pomocou ktorých sa pacient naučí, ako sa má k svojej chrbtici správať, ako ju má správne zaťažovať pri bežných denných činnostiach. Tieto všetky opatrenia prispievajú k zlepšeniu stability a koordinácie, ktoré sú dôležitou súčasťou prevencie pádov.

Publikácia je určená pre pacientov aj zdravotníkov, venuje sa epidemiológii, diagnostike a komplexnej liečbe ochorení pohybového aparátu, sterility, inkontinencie, osteoporózy (diétne opatrenia, liečba chemická, nechemické metodiky). Každú kapitolu uzatvára informácia o pohybovej liečbe a špeciálne cvičebné zostavy. Je však dôležité pacienta nielen naučiť jednotlivé cviky správne vykonávať, ale ho aj motivovať k trvalej fyzickej aktivite v domácom prostredí. K tomuto prispieva i nahraté CD s jednotlivými cvičebnými zostavami.

Nahraté CD obsahuje cvičenia:

1. sterilita – podľa Mojžišovej (modifikácia), 2. inkontinencia – cvičebná zostava „Lúčky“

a 3. osteoporóza, bolesť chrbtice – podľa Ďurišovej.

Predaj knihy: v kníhkupectvách alebo dobierkou

tel/fax:033/73 01 820, 0949 444 444

e-mail: info@rrc.sk

bližšie na www.rrc.sk

KNIHA s CD

„Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí a…“

… bolesti pri reumatoidnej artritíde

… bolesti pri osteoartróze

… bolesti chrbtice pri sterilite

… bolesti chrbtice pri inkontinencii

… bolesti chrbtice, kĺbov, kostí pri osteoporóze.

Najnovšia kniha MUDr. Eleny Ďurišovej je určená pacientom aj zdravotníkom. Okrem podrobných informácií o ochoreniach pohybového aparátu uvádza i rady o ich komplexnej liečbe vrátane špeciálnych vyšetrení a cvičení (drobných kĺbov rúk, pliec, kolien a bedier – aj po totálnej endoprotéze),

zásady Školy chrbta a špeciálne cvičebné zostavy i s nahratým CD (sterilita- podľa Mojžišovej, panvové dno-Lúčky, bolesti chrbtice a osteoporóza- podľa Ďurišovej). Publikácia je prínosom pre všetkých, ktorí bolesti majú, alebo im chcú predchádzať. Je dôležité vedieť, ako si so svojimi ťažkosťami poradiť aj v domácom prostredí a tým zvýšiť kvalitu svojho života.

Autorka MUDr. Elena Ďurišová, špecialistka v reumatológii-osteológii, fyziatrii, balneológii a liečebnej rehabilitácii, je primárkou Reumatologicko-rehabilitačného centra pre liečbu bolesti pohybového aparátu v Hlohovci. Má naviac vzdelanie v akupunktúre i rôznych typoch naturálnej medicíny, prednáša na odborných fórach i laikom najmä problematiku bolesti a osteoporózy, publikuje v odborných časopisoch; www.rrc.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom