Emigranti hľadajú lepší život v EÚ, polícia zatkla pašerákov

Imigranti, pristahovalci
Foto: SITA/AP

BELEHRAD 2. októbra (WEBNOVINY) – Srbská polícia zatkla desať osôb snažiacich sa pomôcť Sýrčanom a ďalším ilegálnym migrantom dostať sa do krajín Európskej únie. Polícia v stanovisku uviedla, že zatknutí Srbi sú súčasťou gangu pašujúceho ilegálnych utečencov zo Sýrie, Kosova a ďalších afrických a ázijských krajín cez Maďarsko do EÚ.

Podozriví Srbi dostali za prepašovaného človeka od 2100 do 3500 eur. V posledných mesiacoch boli Srbsko a ostatné balkánske krajiny vystavené dramatickému prílevu imigrantov zo Sýrie, Líbye, Afganistanu, Iraku a iných krajín postihnutých vojnami a nepokojmi, ktorí hľadajú lepší život v EÚ.

Bulharský minister vnútra odvolal šéfa agentúry pre utečencov

Bulharsko odvolalo v stredu šéfa agentúry pre utečencov Nikolu Kazakova. Dôvodom bolo nezvládnutie nadmerného počtu prijatých imigrantov najmä zo Sýrie utekajúcich pred občianskou vojnou. Podľa ministra vnútra Cvetlina Jovčeva Kazakov udelil utečenecký štatút priveľkému počtu Sýrčanov, čím došlo k nadmernému preplneniu ubytovacích priestorov určených pre migrantov. Rovnako Kazakov podľa ministra nedostatočne spolupracoval s európskymi inštitúciami zaoberajúcimi sa problémom utečencov.

Ľudskoprávne organizácie kritizovali v utorok neschopnosť bulharskej agentúry pre utečencov zvládnuť rastúci počet imigrantov. Od začiatku roka do 1. októbra prekročilo bulharské hranice 5815 ilegálnych migrantov, čo je sedemkrát viac ako v rovnakom čase v roku 2012, povedal Jovčev. Iba v septembri zadržali v Bulharsku 2377 migrantov, dodal.

„Napriek otvoreniu dodatočných miest pre imigrantov sme prekročili ubytovacie kapacity o 222 miest,“ povedal Jovčev a prisľúbil do mesiaca poskytnúť ďalších 1500 postelí v ubytovacích priestoroch. „Bulharsko je konfrontované s jednou z najhorších humanitárnych kríz v modernom čase,“ povedal šéf Bulharského Červeného kríža Christo Gregorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom