Francúzi chcú jadrové elektrárne využívať ešte desaťročia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Začali s odstávkou elektrárne Hamaoka
Tretí najväčší výrobca elektrickej energie v Japonsku dnes začal s odstávkou reaktora č. 4 (vzadu uprostred) svojej jedinej jadrovej elektrárne Hamaoka. Zajtra by mala začať s odstávkou reaktora č. 5 (vľavo). Firma Chubu Electric Power ohlásila zastavenie prevádzke všetkých reaktorov svojej elektrárne po naliehavej žiadosti premiéra Naoto Kana. Foto: AP Photo/Kyodo News

PARÍŽ 30. mája (WEBNOVINY) – Francúzsko rešpektuje rozhodnutie Nemecka vzdať sa v dohľadnej dobe využívania jadrovej energie, v súčasnosti však nemôže nasledovať jeho príklad. V pondelok to vyhlásil francúzsky premiér François Fillon, podľa ktorého Paríž považuje jadrovú energiu za „riešenie pre budúcnosť“.

Minister zahraničných vecí Alain Juppé v reakcii na postup Nemecka vyjadril presvedčenie, že Francúzsko sa nezaobíde bez jadrových elektrární ešte „prinajmenšom niekoľko desaťročí“, čo však neznamená, že by nemalo rozvíjať alternatívne energetické zdroje.

Francúzsky minister energetiky Éric Besson v pondelok obhajoval jadrové reaktory tvrdením, že vďaka ich využívaniu je elektrická energia v krajine lacnejšia o zhruba 40 percent oproti európskemu priemeru. „Napríklad nemecké domácnosti platia za elektrinu dvojnásobok,“ argumentoval Besson. Inak sa však vyjadrujú opoziční socialisti, ktorí požadujú, aby sa k téme jadra vyjadrili občania počas budúcoročných prezidentských volieb.

Socialistická líderka Martine Aubryová ako možná kandidátka na post hlavy štátu už stihla vyzvať na ukončenie závislosti Francúzska od jadrovej energie v súvislosti s haváriami v japonskej elektrárni Fukušima I, ktorú v marci zasiahlo zemetrasenie a tsunami. Postupné odstavenie francúzskych reaktorov podporuje aj ďalší možný kandidát socialistov François Hollande.

Ústup od jadrovej energie musí Berlín pripraviť, tvrdí EK
Isar 1
Foto: SITA/AP

Pokiaľ si má Nemecko po plánovanom zatvorení jadrových elektrární udržať prístup k dodávkam energií, potrebuje zdokonaliť svoju energetickú infraštruktúru a skladovacie kapacity a zároveň zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov. Vyhlásil to v pondelok európsky komisár pre energetiku Günther Öttinger. Nemecká vládna koalícia v pondelok oznámila plán ústupu od jadrovej energie. S ukončením prevádzky všetkých reaktorov v krajine vládny kabinet počíta do roku 2022.

Zvrat v energetickej politike spôsobila krízová situácia v japonskej elektrárni Fukušima vyvolaná marcovým zemetrasením a tsunami. Vláda kancelárky Angely Merkelovej ešte minulý rok na jeseň schválila predĺženie životnosti jadrových elektrárni priemerne o 12 rokov.

https://www.youtube.com/watch?v=9d5nkkmsZH0

Nemecká energetická politika bude fungovať iba vtedy, ak zároveň s ústupom (od jadrovej energie) nastanú zlepšenia,“ povedal Öttinger na konferencii vo Viedni. Nemecko podľa neho potrebuje zdokonaliť prenosové sústavy a skladovacie kapacity a dodávky obnoviteľných energií treba posilniť viac, ako krajina doteraz plánovala. Jadrová energia bude v Európe naďalej zohrávať dôležitú úlohu, pretože od nej závisia dodávky elektriny v krajinách ako Francúzsko, dodal eurokomisár.

Ústup od nukleárnej energie má podľa vládneho dokumentu, ktorý získala agentúra Reuters, v Nemecku do roku 2020 sprevádzať zníženie spotreby elektriny o 10 % a zdvojnásobenie podielu energií z obnoviteľných zdrojov na 35 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alain JuppéFrancois FillonFrançois Hollande