ENVIROFILM: Po dve ceny pre Rema a Barabáša

Envirofilm
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Hlavnú cenu na XVI. medzinárodnom festivale filmov o životnom prostredí Envirofilm 2010 získala britská snímka Architekt odpadu Olivera Hodgea. „Boj jednotlivca proti mašinérii vždy priťahoval umelcov. Dlhoročné, vytrvalé sledovanie životných peripetií architekta Michaela Reynoldsa ponúka takmer dobrodružný príbeh obohatený dokonalým filmárskym remeslom. Na jeho konci je posolstvo o vízii, ekológii a odvahe,“ uvádza v zdôvodnení ocenenia oficiálna webová stránka festivalu www.envirofilm.sk.

Po dve ceny na festivale získali slovenskí tvorcovia Miro Remo a Pavol Barabáš. Remova snímka Arsy-Versy získala Cenu riaditeľa festivalu pre najlepší film slovenského autora za ojedinelé uchopenie témy a precízne zvládnutie žánru. „Už teraz možno povedať, že tejto výnimočnej snímke bude patriť aj výnimočné miesto v histórii slovenského dokumentu,“ píše sa v zdôvodnení. Ocenili ju i v kategórii Voľná tvorba a filmy pre deti a mládež (reklamné spoty, animované, bábkové a hrané filmy, videoklipy). Krátkometrážny dokument Arsy-Versy Mira Rema si tak na konto pripísal už osemnáste a devätnáste ocenenie. Dvadsaťtri minút trvajúca snímka doteraz očarila napríklad porotu festivalov vo švédskej Uppsale, Mníchove, Krakove, Sheffielde, Jihlave, na Medzinárodnom festivale študentských filmov Zlínský pes či Hot Docs v Toronte.

Film Arsy-Versy je životným príbehom matky a jej syna, ktorý otočil svet hore nohami. Ľuboš unikol zo sveta ľudí, aby žil v čo najväčšej symbióze s prírodou a venuje sa amatérskej filmovej a fotografickej tvorbe. Vrcholom jeho prírodnej fascinácie je výskum netopierov. V komunikácii s fascinujúcim tvorom otočeným dolu hlavou sa pokúša o maximálne porozumenie medzi človekom a zvieraťom. Jeho niekdajšia opora, matka, sa však začína obávať o jeho budúcnosť.

Film Carstensz – siedma hora Pavla Barabáša získala Cenu prezidenta slovenského olympijského výboru. „Posolstvo slovenského filmu Carstensz – siedma hora je v úcte a obdive k prírode popri neutíchajúcej túžbe človeka stále nad ňou víťaziť. Aj preto najlepšie vyjadruje myšlienku olympizmu,“ konštatuje zdôvodnenie ocenenia. Druhú cenu získal Barabáš za rovnakú snímku od detskej poroty. Snímka Carstensz – siedma hora zachytáva expedíciu na jednu z najexotickejších a zároveň najťažšie dostupných hôr sveta, ktorá sa nachádza v Novej Guinei. Výstup na Carstenszovu pyramídu, doteraz patrí medzi najdobrodružnejšie expedície. Okrem získania povolení je najväčším problémom presvedčiť domorodcov, aby boli ochotní pomôcť s transportom materiálu cez horskú džungľu až na mohutné ľadovce obkolesujúce legendárnu horu.

Ďalším oceneným Slovákom na Envirofilme bol Ján Kuska, ktorého dokument V uhlisku nad Porúbkou získal Cenu primátora mesta Krupina za najlepší amatérsky film. Označili ho za „prekvapivo silný dokument, kde autor s obdivuhodnou zaťatosťou a profesionálnym spracovaním témy, prináša pohľad na ťažkú drinu človeka a koňa pri zvážaní dreva v slovenských horách.“ Cenu únie slovenských televíznych tvorcov a literárneho fondu udelili Jane Sadloňovej „za vytrvalé odovzdávanie emócií aj poznatkov o živote prirodzeného lesa stvárnených kultivovanými filmovými prostriedkami.“

Informácie zverejnila oficiálna stránka podujatia www.envirofilm.sk.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miro RemoPavol Barabáš