Envirorezort hľadá poradcov na predaj emisií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie, komín, dym
Jeden z komínov papierenského podniku Mondi SCP. Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) – Minister životného prostredia chce čistotu a poriadok pri predaji emisných kvót. Hľadá preto poradcov na predaj emisných jednotiek AAU.

„Mojím cieľom je zabezpečiť transparentnosť počas celého procesu a získané finančné prostriedky z predaja použiť na environmentálne ciele na Slovensku,“ povedal minister József Nagy. Zdôraznil, že sa nemôže zopakovať prípad Interblue.

Záujemcovia, ktorí majú skúsenosti na medzinárodných uhlíkových trhoch s vysokým kreditom u potenciálnych kupcov môžu svoje ponuky predkladať do 15. augusta. Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania na poradcu pri predaji emisných kvót už ministerstvo životného prostredia odoslalo do Úradného vestníka. Slovenská republika má v tomto roku voľných na predaj 27 miliónov ton priznaných emisných jednotiek AAU, z toho pre Áziu a Austráliu je vyčlenených 17 mil. a pre Európu 10 mil. ton.

Garážová firma a milióny

O obchodovaní so slovenskými emisnými kvótami sa hovorilo hlavne v čase predchádzajúcej vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Podľa vtedajšej opozície ministerstvo životného prostredia v roku 2008 nevýhodne predalo 15 miliónov ton emisných limitov za takmer 76 miliónov eur americkej garážovej firme Interblue Group LLC.

Firma v decembri 2009 zanikla bez vedomia slovenského envirorezortu, pričom dlhovala slovenskej strane doplatok 15 miliónov eur. Peniaze mali byť viazané na projekty Zelenej investičnej schémy, ktorú však firma Interblue Group spochybnila a tak Slovensku doplatok nezaplatila. Nástupníctvo prebrala Interblue Group Europe zo Švajčiarska, ktorú však ministerstvo životného prostredia neuznalo.
József Nagy
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Najznámejšia kauza envirorezortu v predchádzajúcom vládnom období poznačila aj slovenskú politickú scénu.

Dvaja ministri životného prostredia, ktorých nominovala koaličná SNS, prišli o kreslo. Prvým bol Ján Chrbet, ktorý s Interblue podpísal zmluvu, druhým Viliam Turský, ktorý ju nedokázal zrušiť.

Obaja tvrdili, že Slovensko emisie predalo najvýhodnejšie. Po odvolaní Turského premiér Robert Fico porušil koaličnú zmluvu a rezort životného prostredia odobral SNS.

Za dočasného šéfa dosadil koncom augusta 2009 vicepremiéra Dušana Čaploviča. Ten začiatkom septembra 2009 vypovedal opčnú zmluvu s firmou Interblue Group. Čaploviča po dvoch mesiacoch úradovania v envirorezorte nahradil nominant Smeru-SD Jozef Medveď, ktorý úradoval do 30. júna 2010, keď dočasne zaniklo aj samostatné ministerstvo životného prostredia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ChrbetJozef MedveďJózsef NagyRobert Fico
Firmy a inštitúcie Interblue GroupMŽP Ministerstvo životného prostredia SR