EP chce sprísniť pravidlá pre obchod s derivátmi

Európsky parlament
Európsky parlament Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Pravidlá pre trh s derivátmi by mali byť prísnejšie a jasnejšie. Zhodli sa na tom poslanci Európskeho parlamentu (EP), ktorí prijali uznesenie s cieľom minimalizovať špekulatívne obchodovanie a zabezpečiť, aby sa s čo najväčším počtom derivátov obchodovalo prostredníctvom štandardizovaných zmlúv a postupov. Prijaté uznesenie tiež odporúča zníženie regulačnej záťaže podnikov ako koncových užívateľov a navrhuje možnosti regulovania pravidiel obchodu v prípade tzv. swapov na úverové zlyhanie.

Navrhovaná legislatíva by mala podľa Európskeho parlamentu zahŕňať pravidlá zakazujúce čisto špekulatívne obchodovanie s komoditami a poľnohospodárskymi produktmi. „Požaduje sa tiež stanovenie prísnych horných limitov, najmä pokiaľ ide o ich možný vplyv na cenu základných potravinových komodít v rozvojových krajinách a kvóty emisií skleníkových plynov,“ informovala tlačová atašé Európskeho parlamentu Zuzana Repková.

Deriváty sa dostali do centra pozornosti v súvislosti s gréckou krízou, v dôsledku ktorej sa únia aj jednotlivé členské štáty rozhodli prísnejšie sledovať obchodovanie s týmito finančnými produktmi. Ide o finančné kontrakty, ktorých hodnota závisí od tzv. podkladového nástroja, akým je cena tovaru, akcie, výmenný kurz, výška úrokovej sadzby, a pri uzavretí jedného z týchto kontraktov má zmluvný partner nárok na platbu či právo na nákup alebo predaj.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európsky parlament