Epidemická situácia je na Slovensku veľmi dobrá, mali by sme však zostať zodpovední

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, očkovanie, vakcinačné centrum
Epidemická situácia na Slovensku sa stále drží na dobrej úrovni. Foto: ilustračné, www.facebook.com
  • aktualizované 23. júna, 15:46

Epidemická situácia na Slovensku je veľmi dobrá. Po rokovaní vlády to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová s tým, že občania musia byť naďalej veľmi zodpovední.

Sedemdňový priemer pozitívne testovaných antigénovými aj PCR testami je 75, čo je oproti minulému týždňu zlepšenie o takmer 50 percent. Počet hospitalizovaných v nemocniciach je porovnateľný, klesol však počet ventilovaných pacientov. Ako ďalej informoval rezort prostredníctvom prezentácie k aktuálnej epidemickej situácii, znížilo sa taktiež reprodukčné číslo, ktoré hovorí o dynamike epidémie.

Úplná vakcinácia je kriticky dôležitá

Aspoň prvou dávkou vakcíny je zaočkovaných 36 percent obyvateľstva, plne zaočkovaných je 26 percent. Vývoj zaočkovanosti prvou dávkou vakcíny po okresoch bydliska sa pohybuje od 21 po 52 percent. Rovnako pri druhej dávke je miera zaočkovanosti rozdielna, a to od 14 do 32 percent.

Viac o téme: Koronavírus

Ministerstvo upozornilo aj na delta variant koronavírusu, ktorý je o 40 až 60 percent infekčnejší. Riziko hospitalizácie je pri nakazení sa ním 2,6 krát väčšie. Obzvlášť pri tomto variante je druhá dávka očkovania kriticky dôležitá. Ministerstvo podotklo, že aj osoby po prekonaní ochorenia potrebujú očkovanie, aby boli pred deltou dobre chránení.

Na delta variant sme zareagovali rýchlo

Prvou dávkou sú na Slovensku zaočkované takmer dva milióny ľudí, komplexne zaočkovaných je 1,4 milióna obyvateľov. Ako Eliášová konštatovala, očkovanie chce rezort aktívne podporovať aj formou mobilných výjazdových tímov. Pripomenula, že od 1. júla štartuje očkovanie v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov.

„Z hľadiska delta variantu sme veľmi rýchlo pristúpili k jednotlivým opatreniam. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o tomto riziku informoval uplynulý týždeň vládu, okamžite bol zvolaný Ústredný krízový štáb a prijali sa opatrenia,“ dodala hovorkyňa rezortu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR