Erdogan bol ku Macronovi priamy, Turecko nebude naveky čakať na rozhodnutie o prijatí do EÚ

France Turkey
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) na stretnutí s francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.

PARÍŽ 5. januíra (WebNoviny.sk) – Neobvykle priamo v piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Európsku úniu, aby sa vyjadrila, či chce Turecko za svojho člena, alebo nie. Počas návštevy Francúzska vyhlásil, že jeho krajina nebude na toto rozhodnutie čakať naveky.

Už nás to naozaj nebaví,“ povedal Erdogan na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaniach s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. „Bohužiaľ, je to tak, že prvé kroky (smerom k členstvu v EÚ – pozn. SITA) sme urobili v roku 1963, a je to teda už 54 rokov, čo Turecko čaká v predsieni EÚ,“ vyhlásil Erdogan. „Nemôžeme donekonečna prosíkať a čakať, kedy nás zavolajú,“ dodal.

O členstve Turecka v únii sa v minulých desaťročiach seriózne uvažovalo, no po tom, ako sa Erdoganov režim začal posúvať smerom k autoritárskej vláde, sa v súčasnosti celá únia zhoduje v tom, že o členstve Ankary aktuálne nemôže byť ani reči. Opatrné slová volil aj Macron, ktorý na spoločnej tlačovke s Erdoganom povedal, že vzťah medzi Európou a Tureckom „treba znova premyslieť„, pričom cieľom by podľa neho malo byť vybudovanie takého partnerstva, ktoré zabezpečí, že „budúcnosť Turecka sa bude budovať tvárou k Európe a s Európu„.

Macron oznámil, že na rokovaniach s Erdoganom nadniesol aj otázku slobody médií a porušovania ľudských práv v Turecku. Ako dodal, Erdoganovi odovzdal zoznam novinárov a ľudskoprávnych aktivistov, ktorých podľa jeho názoru Turecko neoprávnene zadržiava. Erdogan na to zareagoval poznámkou, že „niektorí stĺpčekári a názoroví lídri sú záhradníkmi terorizmu„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan