Erdogan hrozí odmietnutím dohody, ak EÚ nezruší Turecku víza

Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: SITA/AP

Istanbul 24. mája (WebNoviny.sk)- Turecký parlament neratifikuje marcovú dohodu s Európskou úniou zameranú na riešenie utečeneckej krízy, ak nedôjde k pokroku v rámci rozhovorov o zavedení bezvízového vstupu tureckých občanov do krajín EÚ. Uviedol to v utorok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého citovala agentúra DPA.

„Ak budú rozhovory plodné, dobre. Ak ale nie, turecký parlament bude musieť podniknúť nejaký krok, a zákon týkajúci sa implementácie dohody o znovuprijatí migrantov, nebude schválený,“ povedal dnes Erdogan.

Bezvízový vstup tureckých občanov do krajín EÚ je dôležitou súčasťou dohody zameranej na riešenie utečeneckej krízy, ktorú únia dosiahla v marci s Tureckom. Na základe dohody má Turecko prijímať späť migrantov, ktorí z jeho územia ilegálne pricestovali do Grécka.

Liberalizáciu vízového režimu s Ankarou však EÚ podmienila súborom 72 technických a právnych kritérií, ktorých splnenie žiadala od Turecka skôr, než budú môcť jeho občania cestovať do schengenského priestoru EÚ bez víz. Únia od Turecka požaduje napríklad to, aby revidovalo svoje protiteroristické zákony, ktoré sú verejnosťou vnímané ako ospravedlnenie zásahov voči politickým oponentom a novinárom kritizujúcim vládu. Erdogan však už niekoľkokrát vyhlásil, že Ankara tieto zákony nezmení.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok v tejto súvislosti uviedla, že pripravovaná liberalizácia vízového režimu s Tureckom, nebude zavedená od 1. júla, ako bolo pôvodne plánované, ale až v neskoršom termíne. Ako dôvod označila práve obavy, že Ankara nebude schopná načas splniť podmienky dohody s EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan