Erdogan musí prestať prirovnávať nemeckú vládu k nacistom, varuje ho Merkelová

Angela merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: archívne, SITA/AP

BERLÍN 20. marca (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan musí prestať prirovnávať súčasnú nemeckú vládu k nacistickému režimu, zdôraznila nemecká kancelárka Angela Merkelová v súvislosti so sporom o tureckú kampaň v Európe na podporu tureckej ústavnej reformy.

Moje vyjadrenie, že nacistické prirovnania z tureckej strany musia prestať, platí bez akýchkoľvek výhrad,“ vyhlásila Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s japonským premiérom Šinzóom Abem v nemeckom Hannoveri.

Uvedenú požiadavku nevyslovila prvýkrát, keďže slovná prestrelka s Erdoganom pokračuje takmer denne. Merkelová hovorila o varovaní nemeckého ministerstva zahraničných vecí, že cudzí ministri môžu viesť kampaň v Nemecku iba vtedy, ak je v súlade s ústavou.

Hovorkyňa nemeckej vlády Ulrike Demmerová novinárom v Berlíne povedala, že Nemecko nebude reagovať na turecké obvinenie, situáciu však pozorne sleduje.

Ide o najnovšie zo série vyjadrení, v ktorých Erdogan prirovnal vlády Nemecka a Holandska k nacistom, pretože zablokovali predreferendovú kampaň tureckých ministrov.

Ďalších členov Merkelovej konzervatívnych kresťanských demokratov (CDU) slová tureckého prezidenta rozhorčili a nemecká poslankyňa tureckého pôvodu Cemile Giousoufová vyzvala Erdogana, aby sa za ne ospravedlnil.

Mnohí považujú tieto poburujúce nepriateľské slová za trápne – poškodzujú povesť nemeckých Turkov a naše spolunažívanie,“ povedala poslankyňa, ktorá je zodpovedná za integráciu. „Ak v Erdoganovi zostala ešte nejaká slušnosť, ospravedlní sa kancelárke,“ povedala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan