Erdogan obvinil Západ z podpory neúspešného prevratu

V Kolíne nad Rýnom sa zhromaždili tisícky stúpencov Erdogana
Podujatie pripravila Únia európsko-tureckých demokratov (UETD) blízka vládnej tureckej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP). Foto: SITA/AP

Istanbul 2. augusta (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil dnes západné štáty z podpory terorizmu a zo schvaľovania pokusu o štátny prevrat, ku ktorému došlo v Turecku 15. júla. Informovala o tom agentúra DPA.

Erdogan na dnešnom stretnutí so zahraničnými investormi v Ankare povedal, že „naši priatelia“ držali palce pučistom a že po zmarenom pokuse o prevrat neposkytli Turecku pomoc. Celý puč bol podľa neho zorganizovaný zo zahraničia.

Ostrou kritikou na adresu západných krajín nešetrili podľa DPA ani turecké provládne médiá, ktoré z organizácie prevratu obvinili priamo Spojené štáty. Dôkazy o účasti USA na prevrate však turecké mediálne zdroje neposkytli.

Jedinou indíciou by mohla byť skutočnosť že turecký duchovný Fethullah Gülen, ktorého Erdogan obviňuje z prípravy prevratu, žije v USA. Turecko žiada o jeho vydanie, avšak USA trvajú na riadnom postupe vrátane oficiálnej žiadosti o Gülenovo vydanie, ktorá musí obsahovať dôkazy o jeho vine, s čím Erdogan nesúhlasí.

Obrazom: Pokus o prevrat v Turecku

Tureckému prezidentovi a jeho stúpencom sa podľa DPA nepáči ani kritika Západu na adresu zásahu proti údajným pučistom, v rámci ktorého boli prepustené desaťtisíce štátnych zamestnancov a viac ako 10.000 ľudí turecké úrady zatkli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fethullah GülenRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan