Erdogan opäť útočil na Európsku úniu, do bloku stále chce

Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 1. decembra (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zintenzívnil svoju rétoriku voči Európskej únii napriek tomu, že stále trvá na záujme svojej krajiny o vstup do tohto zoskupenia, napísala agentúra DPA.

Boli sme súčasťou Európy vyše 650 rokov bez prerušenia, s naším štátom, našou kultúrou a našou civilizáciou, a jej súčasťou budeme aj naďalej,“ vyhlásil Erdogan. Obvinil tiež EÚ z toho, že ustupuje od prísľubov, ktoré dala Turecku, vrátane bezvízového cestovania pre tureckých občanov.

Európska únia požaduje od Ankary splnenie dohodnutých kľúčových reforiem pred tým, než bude pokračovať v prístupovom procese. Európsky parlament prijal v novembri odporúčanie zmraziť prístupové rokovania s Tureckom pre obavy v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv v tomto štáte.

V Turecku sa odohral v júli neúspešný pokus o štátny prevrat, po ktorom vláda vyhlásila výnimočný stav. Táto situácia trvá dodnes a umožňuje armáde a úradom aplikovať rozšírené donucovacie právomoci. Okolo 37.000 ľudí vrátane novinárov, intelektuálov, politikov a členov armády sa tak pre rôzne podozrenia ocitlo vo vyšetrovacej väzbe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan