Erdogan, Putin, Macron a Merkelová riešili bezpečnosť v Sýrii, ich mierovú dohodu obmedzujú prekážky

Pitun, Merkelová, Macron, Erdogan
Zľava ruský prezident Vladimir Putin, vedľa neho nemecká kancelárka Angela Merkelová, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa zišli v Istanbule na summite, počas ktorého diskutovali o bezpečnosti, humanitárnej a politickej situácii v Sýrii, 27. október 2018. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 27. októbra (WebNoviny.sk) – Lídri Turecka, Ruska, Francúzska a Nemecka sa v sobotu zišli v Istanbule na summite, počas ktorého diskutovali o bezpečnosti, humanitárnej a politickej situácii v Sýrii.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, prezidenti Ruska a Francúzska Vladimir Putin a Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová zopakovali svoje výzvy na politický proces podporovaný Organizáciou Spojených národov, ktorý by v krajine ukončil vojnu. V spoločnom vyhlásení štvorica politikov po summite tiež vyzvala na zvolanie komisie, ktorá by sa mala zísť do konca roka a začala by pracovať na reforme sýrskej ústavy potrebnej k slobodným a spravodlivým voľbám v krajine.

Lídri v stanovisku okrem iného vyjadrili aj podporu snahám o sprostredkovanie „bezpečného a dobrovoľného“ návratu sýrskych utečencov do vlasti. Zároveň však zamietli „separatistické agendy zamerané na oslabovanie suverenity a územnej integrity Sýrie ako aj národnej bezpečnosti susedných krajín“.

Mierovej dohode však ešte bráni mnoho prekážok, pripomína agentúra AP. Medzi ne patria napríklad aj rozdielne názory na sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, ktorého podporujú Rusko a Irán. Západ ho naopak odsudzuje za to, čo nazýva bezohľadným útokmi na civilistov. Turecko zase podporuje povstalcov, ktorí sa ho snažia zvrhnúť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováBaššár al-AsadEmmanuel MacronRecep Tayyip ErdoganTayyip ErdoganVladimir Putin
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov