Erdogan sa stretol s Putinom. Začína sa nová kapitola, tvrdí

Erdogan sa stretol s Putinom
Foto: SITA/AP

MOSKVA 9. augusta (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potvrdil v utorok po stretnutí s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v Petrohrade záujem obnoviť dobré vzťahy medzi Ankarou a Moskvou po tom, ako ich vlani v novembri narušilo zostrelenie ruského vojenského lietadla pri hraniciach Sýrie. Agentúra DPA informovala, že v rovnakom duchu sa vyjadril aj Putin, ktorého Erdogan pred novinármi označil sa svojho „drahého priateľa“.

Utorkové stretnutie tureckého a ruského lídra v Konstantinovskom paláci na okraji Petrohradu bolo prvým na tejto úrovni od začiatku krízy vo vzájomných vzťahoch. Tú by mala teraz vystriedať „iná fáza“, povedal Erdogan ešte v úvode jedenapolhodinovej schôdzky.

„Môj drahý priateľ, pán prezident (Putin) a ja zastávame spoločný postoj svedčiaci o tom, že máme vôľu ukázať zvyšku sveta, že chceme pôsobiť ako spriatelené krajiny,“ povedal Erdogan na spoločnej tlačovej konferencii s Putinom. „Vzťah medzi Tureckom a Ruskom sa bude naďalej zlepšovať a veríme, že je oveľa pevnejší, ako býval predtým,“ dodal.

Putin ponúkol tureckému partnerovi prerokovanie obnovenia ekonomických vzťahov a spolupráce v boji proti terorizmu, pričom mu tiež vyjadril solidaritu ohľadne neúspešného pokusu o prevrat v Turecku z polovice júla.

Zradcovský režim je komplicom teroristov

Putin sa pred novinármi vyjadril, že vzhľadom na situáciu z uplynulých mesiacov je opätovné nadviazanie dialógu s Tureckom zložité, avšak cieľom je obnovenie pôvodnej úrovne vzájomných vzťahov. Potvrdil, že Rusko „postupne“ stiahne sankcie voči Turecku, medzi ktoré patrí aj zákaz dovozu potravín.

Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomenula ostré vyjadrenia Putina po vlaňajšom incidente v sýrsko-tureckom pohraničí, keď napríklad tvrdil, že Alah pripravil „vládnucu kliku v Turecku“ o rozum a Erdoganov „zradcovský režim“ je „komplicom teroristov“.

Otázka odškodnenia za zostrelený ruský bombardér typu Su-24 sa na utorkovom stretnutí prezidentov neprerokúvala. Novinárom to oznámil ruský minister pre hospodársky rozvoj Alexej Uľukajev. „Táto téma nebola otvorená na stretnutí rozšíreného formátu, na ktorom som sa zúčastnil,“ uviedol Uľukajev, ktorého cituje agentúra TASS.

Moskva požadovala od Ankary ospravedlnenie, odškodnenie a potrestanie zodpovedných. Rusko v dôsledku tohto incidentu prerušilo diplomatické kontakty s Tureckom dovtedy, kým nesplní predložené požiadavky.

Putin súcitil pre puč s Erdoganom

Erdogan sa v Petrohrade poďakoval Putinovi za príležitosť zhovárať sa spolu pred septembrovým summitom skupiny G20 v Číne a zdôraznil, že spolupráca medzi Tureckom a Ruskom by mohla prispieť k vyriešeniu „regionálnych problémov“.

Putin zasa vyjadril Erdoganovi solidaritu ohľadom júlového pokusu o vojenský prevrat v krajine a následné tvrdé vládne opatrenia, ktoré si vyžiadali desaťtisíce zatknutých osôb a približne 60-tisíc dočasne prepustených štátnych zamestnancov, pripomína agentúra DPA. Puč si vyžiadal i vyše 260 mŕtvych.

Ešte na úvod stretnutia povedal, že je kategoricky proti akýmkoľvek protiústavným postupom. „Vaša návšteva napriek veľmi zložitej situácii doma znamená, že všetci chceme, aby sa obnovil dialóg a napravili sa vzťahy v záujme občanov Turecka a Ruska,“ citovala Putina agentúra AP. Erdogan zasa vyzdvihol, že Putin bol jedným z prvých svetových lídrov, ktorí mu po júlových udalostiach v Turecku telefonicky vyjadrili podporu, čo podľa jeho slov „potešilo“ i jeho kolegov a turecký ľud.

Erdogan zaslal ešte v júni Putinovi odkaz, v ktorom vyjadril ľútosť nad zostrelením lietadla z vlaňajšieho novembra, hoci Ankara predtým tvrdila, že jeho posádka narušila turecký vzdušný priestor pri hranici so Sýriou.

„Táto návšteva mi pripadá ako nový míľnik v našich bilaterálnych vzťahoch, ktoré opätovne začínajú s čistým štítom,“ povedal turecký prezident. „Začne sa nová kapitola rusko-tureckých vzťahov. Táto nová kapitola bude obsahovať vojenskú, ekonomickú a kultúrnu spoluprácu,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip ErdoganVladimir Putin