Aktualizované: Bokroš zatiaľ neskončil, hráči si podľa Šatana nemôžu dovoliť kritizovať trénera

Ernest Bokroš
Tréner Ernest Bokroš. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 23. januára 16:55

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Tréner Ernest Bokroš zatiaľ nekončí pri hokejovej reprezentácii hráčov do 20 rokov. Zmluvu má do 30. apríla 2019 a tú aj dodrží. Iné informácie, ktoré sa objavili v médiách, sú nepodložené. Na stredajšej tlačovej besede to uviedol generálny manažér reprezentácií SR Miroslav Šatan.

„Ernest má zmluvu do 30. apríla. Ešte ho čaká turnaj s hráčmi do 19 rokov, na ktorom sa podľa plánu zúčastní. Po skončení sezóny sa o jeho budúcnosti budeme rozprávať,“ zhodnotil niekdajší skvelý útočník.

Stanovisko k situácii juniorskom šampionáte

Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) spolu s trénermi reprezentácií SR vydal spoločné stanovisko k situácii, ktorá vznikla po nedávnych majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Kanade.

„Výkonný výbor a reprezentační tréneri súhlasia s tým, aby sme aj naďalej vychovávali sebavedomých hokejistov s vlastným názorom, ale aj so zodpovednosťou a úctou k starším ľuďom. Udalosti, ktoré sa stali po svetovom šampionáte juniorov, vnímame ako nebezpečný precedens. Nemôžeme súhlasiť s diktovaním si podmienok či dokonca vyberaním pozícii zo strany samotných hráčov či ich rodičov. Zodpovednosť za výsledky nesie tréner. Rodičia hráčov preto nesmú zasahovať do rozhodovania kouča. Sociálne siete nie sú prostriedok, ktorým si niekto môže vydobyť miesto v nominácii,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Hráči si nemôžu dovoliť verejne kritizovať trénera

Šatan ďalej uviedol, že hráči si nemôžu dovoliť verejne kritizovať trénera na klubovej a ani reprezentačnej úrovni. Ako príklad uviedol kluby zámorskej NHL, ktoré takéto správanie sa svojich hokejistov netolerujú. Situáciu, ktorá vznikla po MS hráčov do 20 rokov však preveril. Predostrel aj svoj návrh riešenia problému.

„Rozprával som sa s viacerými členmi realizačného tímu. S agentmi hráčov i samotnými hokejistami. Hráči nemajú právo verejne kritizovať trénerov. Ak by sme podľahli tomuto trendu, rodičia by mohli voliť trénerov na internete. Hráči, ktorí chcú hrať profesionálne, vedia, ako sa majú správať. Nemôžu kritizovať vlastné kluby, a to sa nemôže diať ani v reprezentácii. Aj v NHL sú za to veľmi tvrdé postihy. Chceme vypracovať štatút reprezentanta a dotazník pre hráčov, ktorý by mohli vyplniť a odoslať prezidentovi, generálnemu manažérovi či sekretárovi, aby sme zastihli problém, ak by nejaký bol,“ povedal rodák z Topoľčian.

Tlačovka po šampionáte bola štandardná

Podobne sa vyjadril aj prezident SZĽH Martin Kohút. Ten ani s odstupom času nevidí problém v tom, že na tlačovej konferencii po MS a následných turbulentných dňoch predstúpili pred médiá bok po boku tréner Bokroš a hráči Fehérváry a Korenčík.

„Tlačovka po šampionáte bola štandardná. Býva každý rok. Je tam tréner a hráči. Chalani odpovedali na otázky ohľadom svetového šampionátu. Na základe vzniknutej situácie sme získavali informácie, aby sme sa teraz mohli vyjadriť,“ uviedol Kohút.

Generálny manažér reprezentácií SR si myslí, že hokejisti nemali kvalitu na to, aby skončili na lepšej pozícii ako na ôsmom mieste, ktoré obsadili.

„Okolo tohto mužstva bolo už pred dvoma rokmi utvorené veľké haló. Zrejme aj to nie veľmi pomohlo. Očakával som ôsme miesto, ktoré sme napokon aj obsadili. Nemyslím si, že v tíme bola kvalita, aby bolo lepšie umiestnenie. Chlapci zrejme mali vyššie očakávania a po turnaji sa v nich zhromaždila frustrácia, potom znevažovali prácu realizačného tímu,“ zamyslel sa Šatan.

Statusy hráčov na sociálnych sieťach

Ernest Bokroš vedie slovenskú juniorskú reprezentáciu a projekt HK Orange 20 od sezóny 2011/2012, keď nahradil Štefana Mikeša. Jeho najväčší úspech je bronzová medaila z MSJ 2015. Bokroš pôsobil aj ako konzultant pri národnom tíme do 18 rokov.

Po MS v Kanade sa na Ernesta Bokroša spustila lavína kritiky, ktorú odštartoval statusom na sociálnej sieti útočník Martin Pospíšil. Devätnásťročný útočník sa verejne sťažoval na fungovanie reprezentácie počas majstrovstiev sveta v Kanade. Podporil ho aj spoluhráč Miloš Fafrák, ktorý zdieľal svoju nespokojnosť s fungovaním projektu HK Orange 20.

Bokroša následne verejnosť i niektorí jeho niekdajší zverenci spájali i s údajnou korupciou. Na tlačovej konferencii skúsený tréner všetky obvinenia odmietol. Pospíšilove či Fafrákove tvrdenia nepotvrdili ani spoluhráči Marin Fehérváry a Marek Korenčík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ernest BokrošMarek KorenčíkMartin KohútMartin PospíšilMiloš FafrákMiroslav Šatan
Firmy a inštitúcie SZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja