Érsek navrhol šéfa pošty na post predsedu úradu pre reguláciu elektronických komunikácií

Árpád Érsek
Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek Foto: SITA/Milo Fabian

Kandidátom na nového predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (regulačný úrad) je Peter Helexa. Ten je v súčasnosti generálnym riaditeľom Slovenskej pošty, a. s., od júla 2018. Predtým pôsobil na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako riaditeľ odboru stratégie informatizácie spoločnosti a medzinárodnej agendy od mája 2017.

Kešjarovi skončí mandát

Vláda v stredu schválila kandidáta na predsedu regulačného úradu na návrh ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka (Most-Híd) a zároveň odporúča Národnej rade SR zvoliť uvedeného kandidáta. Súčasnému predsedovi regulačného úradu Vladimírovi Kešjarovi, ktorý je vo funkcii od roku 2014, uplynie koncom tohto roka šesťročný mandát.

Vláda zároveň vymenovala za podpredsedu regulačného úradu od 1. januára 2020 opäť Jána Fľaka, ktorý na tomto poste už pôsobí viac ako päť a pol roka. Zároveň mu určila funkčný plat vo výške tritisíc eur. Tá istá osoba môže vykonávať post podpredsedu úradu najviac dve po sebe nasledujúce šesťročné funkčné obdobia.

O kandidátoch na predsedu a podpredsedu regulačného úradu mala vláda rokovať už 2. októbra, ale oba návrhy boli z programu jej zasadnutia vypustené. Minister dopravy navrhol oboch kandidátov na predsedu a podpredsedu úradu na základe vyhláseného výberového konania. Výber kandidátov na predsedu a podpredsedu úradu sa uskutočnil na ministerstve dopravy a výstavby 19. septembra.

Dvaja uchádzači

Do výberu kandidáta na šéfa úradu sa podľa rezortu dopravy prihlásili dvaja uchádzači. „Výber pozostával z písomnej časti a osobného pohovoru. Výberová komisia na základe výsledkov výberu kandidáta na predsedu úradu predložila ministrovi meno uchádzača Petra Helexu, ktorý splnil podmienky na výkon funkcie, úspešne absolvoval písomnú časť a osobný pohovor,“ uviedlo ministerstvo dopravy pre agentúru SITA.

Meno druhého uchádzača na post predsedu z dôvodu ochrany osobnosti a osobných údajov nemohlo zverejniť, keďže nemá predchádzajúci písomný súhlas dotknutej osoby.

Do výberu kandidáta na podpredsedu úradu sa prihlásil iba Ján Fľak, jeho meno po splnení podmienok na výkon funkcie a úspešnom absolvovaní pohovoru výberová komisia predložila ministrovi.

Zlúčili dva úrady

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb funguje od začiatku roka 2014 po zlúčení Telekomunikačného úradu a Poštového regulačného úradu.

Podľa portálu úradu je regulačným a cenovým orgánom, vykonáva štátny dohľad v oblasti elektronických komunikácií a poštových služieb. Pri výkone svojej regulačnej a cenovej pôsobnosti musí postupovať nestranne a nezávisle. Štátne orgány, územné samosprávy ani iné orgány verejnej moci a ďalšie osoby nesmú ovplyvňovať regulačný úrad pri vykonávaní jeho pôsobnosti.

Regulačný úrad je financovaný refinančným mechanizmom z opakovaných úhrad, ktoré určuje a vyberá podľa zákona o elektronických komunikáciách. Príjmy úradu majú byť na takej úrovni, aby plne pokrývali jeho náklady aj prípadné neočakávané výsledky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekPeter HelexaVladimír Kešjar
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRVláda SR