EÚ a Kanada sa priblížili k dohode o voľnom obchode

Barroso
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Foto: SITA/AP

BRUSEL 18. októbra (WEBNOVINY) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a kanadský premiér Stephen Harper by mali v piatok oznámiť dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou.

Dohoda má podľa odhadov EÚ zvýšiť obchodnú výmenu medzi európskou dvadsaťosmičkou a Kanadou o pätinu na 25,7 mld. eur ročne.

„Rokovania sa naozaj pohli, čo znamená, že lídri sa zajtra stretávajú s cieľom ukončiť ich,“ povedal hovorca komisie Olivier Bailly. Harper a Barroso by mali dohodu oznámiť na tlačovej konferencii o 13:30 SELČ.

Kanada a EÚ začali vyjednávať o obchodnej dohode už v roku 2009, začiatkom tohto roka však rozhovory uviazli na sporoch v oblastiach ako export a ochrana agrárnych produktov, prístup k verejným obstarávaniam alebo patenty na liečivá.

Podľa zdrojov oboznámených s rokovaniami sa sporné otázky podarilo vyriešiť, aj po oznámení politickej dohody však bude potrebné doladiť niektoré technické detaily. V prípade úspešného konca rokovaní by vznikol prvý pakt svojho druhu medzi EÚ a niektorým členom skupiny najvyspelejších ekonomík G7.

O podobnej dohode rokuje Brusel aj so Spojenými štátmi americkými. Jej výsledkom by bol vznik najväčšieho obchodného bloku na svete, ktorý by spojil polovicu globálnej ekonomiky a tretinu svetového obchodu, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe José Manuel BarrosoStephen Harper