EÚ a MMF odporúčajú vyplatenie ďalšej tranže pre Grécko

Grécko, štrajk
Generálny štrajk v Grécku, sprevádzaný násilnosťami, ochromil život v krajine. Foto: SITA/AP

BRUSEL 20. októbra (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) nesúhlasí s prognózami EÚ o udržateľnosti gréckeho dlhu a skôr, než uvoľní ďalšie prostriedky z krízového programu, potrebuje dodatočné informácie. Uviedli to vo štvrtok predstavitelia EÚ, ktorých citovala agentúra Reuters. MMF, Európska komisia a Európska centrálna banka pripravujú správu o pokroku Grécka pri plnení opatrení, ku ktorým sa zadlžená krajina zaviazala v rámci dohôd o krízovej pomoci.

Prognózu vývoja gréckeho dlhu, s ktorou narába EÚ, experti MMF údajne považujú za príliš optimistickú. S hodnotením tak chcú počkať do skončenia víkendového summitu EÚ, ktorý by mohol priniesť viac svetla v otázke udržateľnosti dlhu Atén.

„MMF jednoznačne čaká na to, s čím najprv príde skupina ministrov financií eurozóny Eurogroup a Európska rada,“ uviedol zdroj agentúry Reuters v súvislosti s nadchádzajúcim summitom.

Aktuálne hodnotenie situácie v Grécku mali veriteľské inštitúcie pôvodne zverejniť 24. októbra. Inšpektori však čelili tlaku, aby tak urobili ešte pred stretnutím lídrov únie plánovaným na 23. októbra. Pokiaľ ich správa neskonštatuje dostatočný pokrok pri konsolidácii verejných financií, Aténam hrozí, že nezískajú ďalších 8 mld. eur z úverového programu.

Uvoľnenie ďalších peňazí Grécku by mohla uľahčiť prípadná víkendová dohoda lídrov EÚ o vyššom príspevku súkromného sektora na pomoc Grécku, uviedol predstaviteľ citovaný agentúrou Reuters.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom